Sva mesta · Rasinski region
Brus
Brus: iznad proseka svih mesta po školama i vrtićima (74) i vazduhu (70, procena), ispod proseka po demografiji (11) i pristupu (63). Stanovništvo od popisa 2022: −4,4%, prosek regiona −3,3%.
12.996 stanovnika91.409 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 77. i 147. mesta.
Kako računamoRang je okviran: ovde nema merenja vazduha. Zašto?
Profil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika12.996 2025.▼ 4,4% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 1961.
- 25.606
- Najmanje, 2025.
- 12.996
- Broj stanovnika
- 12.996
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 114. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 12.996 2024. 13.220 2023. 13.440 2022. 13.594 2011. 16.317 2002. 18.764 1991. 21.331 1981. 22.679 1971. 24.581 1961. 25.606 1953. 25.585 1948. 23.491 Neto plata91.409 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 29,5% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 84.083 RSD
- Najmanje, 2018.
- 37.811 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 91.409 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 122. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 84.083 93.603 2024. 75.069 83.346 2023. 64.813 72.735 2022. 56.403 63.533 2021. 50.628 56.572 2020. 45.705 52.069 2019. 41.737 47.718 2018. 37.811 43.470 Zaposlenih4.136 2026.▼ 5,3% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2022.
- 4.417
- Najmanje, 2016.
- 4.110
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 82. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 4.136 2025. 4.270 2024. 4.318 2023. 4.405 2022. 4.417 2021. 4.367 2020. 4.287 2019. 4.318 2018. 4.270 2017. 4.231 2016. 4.110 Korisnici penzija3.697 2026.→ 0,2% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2018.
- 3.960
- Najmanje, 2023.
- 3.592
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 30. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 3.697 2025. 3.640 2024. 3.642 2023. 3.592 2022. 3.611 2021. 3.688 2020. 3.807 2019. 3.863 2018. 3.960 Odseljeni384 2025.▼ 2,3% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 393
- Najmanje, 2024.
- 364
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 145. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 384 2024. 364 2023. 372 2022. 393 Doseljeni287 2025.▼ 5,6% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 304
- Najmanje, 2024.
- 276
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 145. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 287 2024. 276 2023. 290 2022. 304
Još trendova (9)
Noćenja turista108.148 2025.▲ 3,2% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2022.
- 141.556
- Najmanje, 2014.
- 61.633
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 10. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 108.148 2024. 115.071 2023. 120.068 2022. 141.556 2021. 64.190 2019. 104.816 2018. 101.539 2017. 90.035 2016. 92.641 2015. 69.897 2014. 61.633 2013. 69.486 2012. 69.807 2011. 65.495 2010. 65.630 Mala matura500 2026.▲ 8,9% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2026.
- 500
- Najmanje, 2024.
- 458
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 40. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 500 481 2025. 478 479 2024. 458 483 2023. 459 483 Saobraćajne nezgode52 2025.▲ 33,3% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2025.
- 52
- Najmanje, 2019.
- 25
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 62. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 52 2024. 34 2023. 33 2022. 40 2021. 47 2020. 39 2019. 25 2018. 28 2017. 48 2016. 49 Noćno svetlo, sa satelita27. od 161 po stanovniku 2025.▲ 94,7% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2025.
- 2.278
- Najmanje, 2015.
- 975
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 27. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 2.278 2024. 2.045 2023. 1.490 2022. 1.763 2021. 1.324 2020. 1.170 2019. 1.255 2018. 1.275 2017. 1.390 2016. 1.264 2015. 975 2014. 1.160 2013. 1.117 2012. 1.092 Prosečna penzija39.021 RSD 2026.▲ 42,7% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2026.
- 39.021 RSD
- Najmanje, 2018.
- 17.080 RSD
- Prosečna penzija
- 39.021 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 141. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 39.021 50.307 2025. 38.982 50.246 2024. 34.598 44.693 2023. 27.085 35.047 2022. 22.701 29.593 2021. 19.455 25.699 2020. 18.305 24.231 2019. 17.258 22.945 2018. 17.080 22.892 Divlje deponije, prijavljene6 2024.▲ 500,0% od 2019.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2021.
- 24
- Najmanje, 2019.
- 1
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 111. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 6 2023. 7 2022. 24 2021. 24 2020. 10 2019. 1 2018. 9 Životni vek75,9 god. 2025.→ 1,0% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 74,7 77,2 2024. 75,4 76,7 2023. 73,5 76,9 Brakovi58 2025.▲ 52,6% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2015.
- 83
- Najmanje, 2020.
- 38
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 112. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 58 2024. 45 2023. 53 2022. 46 2021. 56 2020. 38 2019. 59 2018. 45 2017. 66 2016. 69 2015. 83 2014. 67 2013. 57 2012. 65 2011. 70 2010. 70 Stanovi po dozvolama10 2025.▲ 233,3% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2022.
- 70
- Najmanje, 2019.
- 2
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 81. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 10 2024. 5 2023. 46 2022. 70 2021. 6 2020. 3 2019. 2 2018. 4 2017. 11 2016. 25 2015. 32 2014. 15 2013. 12 2012. 17 2011. 53 2010. 41 2009. 31 2008. 24 2007. 11
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 91.409 RSD | 93.772 | 96.554 | 4. od 6 | 122. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 522 | 518 | 521 | 3. od 6 | 77. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 100,3 | 81,7 | 55,9 | 5. od 6 | 136. od 161 |
| Promena od 2022. | -4,4 % | -3,3 | -2,6 | 5. od 6 | 139. od 161 |
| Deca do 14 godina | 12,2 % | 12,1 | 13,5 | 2. od 6 | 123. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 13,8 % | 14,6 | 13,9 | 4. od 6 | 82. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 500 | 493 | 480 | 2. od 6 | 40. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 13,1 | 18,0 | 17,1 | 3. od 6 | 113. od 161 |
| Cena stana po m² | nema podatka | 1.138 | 1.291 | – | – |
| Mobilna mreža Procena | 138 Mb/s | 137 | 156 | 3. od 6 | 97. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 18,6 µg/m³ | 31,1 | 33,4 | 1. od 6 | 15. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 19,4 | 18,8 | 17,6 | 4. od 6 | 97. od 161 |
Slična mesta: Bajina Bašta, Nova Varoš, Sokobanja, Kosjerić, Raška. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena | 18,6 µg/m³ | 27,9 µg/m³ |
| Skor na maloj maturi | 500 | 475 |
| Do najbližeg velikog centra | 113 min | 146 min |
| Prazni i napušteni stanovi | 13,4 % | 17,9 % |
| Obuhvat vrtićem | 66 % | 59 % |
| Do sedišta regiona | 58 min | 68 min |
| Domaćinstva na vodovodu | 74,3 % | 68,6 % |
| Mobilna mreža | 138 Mb/s | 135 Mb/s |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 100,3 | 58,5 |
| Domaćinstva na kanalizaciji | 36,0 % | 60,2 % |
| Prečišćene otpadne vode | 0,0 % | 23,0 % |
| Opštinski putevi sa savremenim kolovozom | 31,4 % | 51,7 % |
| Neto doseljeni na 1.000 godišnje | -6,8 | -3,9 |
| Stanovi po dozvolama na 1.000 godišnje | 2,1 | 7,2 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 522 | 537 |
| Neto plata, 12 meseci | 91.409 RSD | 94.030 RSD |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 0,8 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 0,0 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 6,2 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 0,8 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 0,8 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 14,6 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 3,1 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 11.058 punoletnih po RZS proceni | 9.027 glasalo 2026. | 82 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 11.058 punoletnih po RZS proceni | 12.179 na biračkom spisku | 110 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 114 očekivanih osmaka po RZS proceni | 89 stvarno na maloj maturi | 78 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 8.323 stanova | 5.256 nastanjeno | 63% |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 12.996 stanovnika | 175,3 zračenja na 1.000 stanovnika | 27. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 12.714
- Novi punoletni
- +332
- Umrli
- −606
- Ostatak
- −261
- Spisak 2026.
- 12.179
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 74,7 god.
- Životni vek, žene
- 77,2 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 81,1
- Tumori na 10.000
- 26,2
- Bolesti disanja na 10.000
- 11,0
- Povrede i trovanja na 10.000
- 6,9
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- -6,8
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 4,0
- Razvodi na 100 brakova
- 8,3
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 2,1
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 25,9
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 4,26
- Matematika, skor
- 497
- Maternji jezik, skor
- 502
- Ocena prema testu*
- 0,17
Srednje škole
- Srednjih škola
- 1
- Gimnazija
- 0
- Srednjoškolaca na 1.000
- 25,9
- Učenika po nastavniku
- 7,6
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 12.996
- Promena od 2022.
- -4,4%
- Dece do 14
- 12,2%
- Starijih od 65
- 27,6%
Na popisu 2011. bilo je 16.317, a 2022. 13.594 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 98
- Umrli 2025.
- 232
- Prirodni priraštaj
- -134 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 98 | 232 | -134 |
| 2024. | 85 | 212 | -127 |
| 2023. | 102 | 246 | -144 |
| 2022. | 105 | 295 | -190 |
| 2021. | 91 | 349 | -258 |
| 2020. | 102 | 299 | -197 |
| 2019. | 100 | 237 | -137 |
| 2018. | 118 | 255 | -137 |
| 2017. | 122 | 289 | -167 |
| 2016. | 112 | 265 | -153 |
| 2015. | 94 | 289 | -195 |
| 2014. | 116 | 271 | -155 |
| 2013. | 123 | 256 | -133 |
| 2012. | 118 | 267 | -149 |
| 2011. | 116 | 275 | -159 |
| 2010. | 121 | 261 | -140 |
| 2009. | 107 | 272 | -165 |
| 2008. | 110 | 257 | -147 |
| 2007. | 133 | 289 | -156 |
| 2006. | 129 | 272 | -143 |
| 2005. | 137 | 278 | -141 |
| 2004. | 128 | 261 | -133 |
| 2003. | 177 | 290 | -113 |
| 2002. | 166 | 295 | -129 |
| 2001. | 157 | 245 | -88 |
| 2000. | 154 | 251 | -97 |
| 1999. | 177 | 263 | -86 |
| 1998. | 178 | 280 | -102 |
| 1997. | 184 | 255 | -71 |
| 1996. | 210 | 262 | -52 |
| 1995. | 231 | 222 | 9 |
| 1994. | 212 | 247 | -35 |
| 1993. | 240 | 267 | -27 |
| 1992. | 225 | 265 | -40 |
| 1991. | 212 | 259 | -47 |
| 1990. | 272 | 204 | 68 |
| 1989. | 257 | 258 | -1 |
| 1988. | 271 | 232 | 39 |
| 1987. | 288 | 240 | 48 |
| 1986. | 292 | 252 | 40 |
| 1985. | 243 | 242 | 1 |
| 1984. | 284 | 211 | 73 |
| 1983. | 256 | 231 | 25 |
| 1982. | 268 | 205 | 63 |
| 1981. | 289 | 195 | 94 |
| 1980. | 291 | 217 | 74 |
| 1979. | 273 | 244 | 29 |
| 1978. | 325 | 183 | 142 |
| 1977. | 297 | 199 | 98 |
| 1976. | 375 | 195 | 180 |
| 1975. | 369 | 176 | 193 |
| 1974. | 399 | 162 | 237 |
| 1973. | 389 | 200 | 189 |
| 1972. | 391 | 212 | 179 |
| 1971. | 378 | 190 | 188 |
| 1970. | 365 | 215 | 150 |
| 1969. | 400 | 214 | 186 |
| 1968. | 480 | 181 | 299 |
| 1967. | 448 | 210 | 238 |
| 1966. | 420 | 166 | 254 |
| 1965. | 508 | 179 | 329 |
| 1964. | 444 | 178 | 266 |
| 1963. | 422 | 193 | 229 |
| 1962. | 510 | 214 | 296 |
| 1961. | 502 | 213 | 289 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (58), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Brus | 769 | 2.434 | 4.558 | 4.636 | 4.183 |
| Lepenac | 981 | 934 | 991 | 865 | 783 |
| Tršanovci | 296 | 269 | 575 | 577 | 577 |
| Velika Grabovnica | 748 | 733 | 627 | 594 | 499 |
| Zlatari | 1.264 | 1.008 | 745 | 592 | 441 |
| Igroš | 950 | 881 | 749 | 559 | 435 |
| Graševci | 732 | 706 | 556 | 411 | 375 |
| Žiljci | 407 | 344 | 402 | 398 | 368 |
| Vlajkovci | 533 | 503 | 468 | 397 | 355 |
| Kobilje | 553 | 542 | 523 | 370 | 340 |
| Strojinci | 849 | 701 | 567 | 417 | 336 |
| Razbojna | 638 | 597 | 564 | 396 | 333 |
| Dupci | 624 | 511 | 480 | 360 | 321 |
| Kriva Reka | 773 | 1.105 | 775 | 384 | 300 |
| Osreci | 1.005 | 1.135 | 762 | 382 | 272 |
| Žunje | 660 | 671 | 455 | 295 | 271 |
| Ribari | 578 | 530 | 414 | 308 | 245 |
| Batote | 1.007 | 1.070 | 699 | 346 | 243 |
| Botunja | 672 | 580 | 439 | 307 | 237 |
| Bogiše | 489 | 494 | 379 | 295 | 223 |
| Brzeće | 267 | 297 | 251 | 238 | 213 |
| Budilovina | 483 | 396 | 307 | 253 | 182 |
| Milentija | 344 | 284 | 229 | 184 | 169 |
| Mala Vrbnica | 438 | 359 | 261 | 187 | 145 |
| Ravni | 384 | 332 | 277 | 156 | 123 |
| Brđani | 296 | 310 | 240 | 156 | 108 |
| Radmanovo | 146 | 182 | 158 | 122 | 108 |
| Livađe | 232 | 265 | 185 | 126 | 91 |
| Donji Lipovac | 377 | 447 | 281 | 152 | 88 |
| Blaževo | 198 | 241 | 210 | 105 | 83 |
| Kovioci | 374 | 305 | 205 | 127 | 80 |
| Gradac | 154 | 155 | 143 | 130 | 79 |
| Kočine | 181 | 159 | 115 | 94 | 78 |
| Gornje Leviće | 465 | 447 | 209 | 92 | 70 |
| Žilinci | 369 | 323 | 201 | 113 | 70 |
| Mala Grabovnica | 335 | 188 | 167 | 78 | 61 |
| Ravnište | 178 | 266 | 146 | 83 | 59 |
| Drenova | 272 | 217 | 135 | 79 | 52 |
| Grad | 156 | 149 | 97 | 80 | 51 |
| Bozoljin | 274 | 369 | 172 | 87 | 46 |
| Donje Leviće | 177 | 233 | 122 | 51 | 46 |
| Žarevo | 376 | 380 | 172 | 63 | 43 |
| Radunje | 110 | 143 | 112 | 61 | 43 |
| Domiševina | 200 | 230 | 147 | 62 | 40 |
| Šošiće | 240 | 255 | 174 | 85 | 37 |
| Drtevci | 115 | 138 | 17 | 47 | 34 |
| Kneževo | 118 | 137 | 73 | 39 | 34 |
| Gornji Lipovac | 330 | 220 | 127 | 62 | 29 |
| Paljevštica | 131 | 143 | 76 | 33 | 29 |
| Vitoše | 89 | 120 | 78 | 37 | 28 |
| Boranci | 125 | 113 | 65 | 36 | 25 |
| Kovizle | 62 | 83 | 63 | 44 | 24 |
| Iričići | 164 | 166 | 61 | 31 | 19 |
| Sudimlja | 261 | 263 | 91 | 32 | 18 |
| Belo Polje | 232 | 198 | 83 | 32 | 17 |
| Čokotar | 74 | 79 | 45 | 28 | 15 |
| Đerekare | 82 | 70 | 37 | 17 | 10 |
| Stanuloviće | 154 | 171 | 71 | 26 | 10 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,2% veća od popisa, a 2,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,7 muškarci 43,7, žene 45,8
- Muškarci
- 51,3% 8.391
- Žene
- 48,7% 7.971
- Žena na 100 muškaraca
- 95,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 315 | 262 |
| 5–9 | 365 | 325 |
| 10–14 | 410 | 363 |
| 15–19 | 483 | 480 |
| 20–24 | 554 | 466 |
| 25–29 | 417 | 389 |
| 30–34 | 446 | 396 |
| 35–39 | 545 | 506 |
| 40–44 | 589 | 547 |
| 45–49 | 651 | 549 |
| 50–54 | 678 | 526 |
| 55–59 | 692 | 631 |
| 60–64 | 613 | 578 |
| 65–69 | 476 | 488 |
| 70–74 | 498 | 545 |
| 75–79 | 359 | 497 |
| 80–84 | 206 | 288 |
| 85+ | 94 | 135 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,2% veća od popisa, a 2,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,9 muškarci 44,0, žene 45,9
- Muškarci
- 51,3% 8.273
- Žene
- 48,7% 7.854
- Žena na 100 muškaraca
- 94,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 295 | 269 |
| 5–9 | 355 | 312 |
| 10–14 | 407 | 343 |
| 15–19 | 465 | 482 |
| 20–24 | 530 | 447 |
| 25–29 | 442 | 403 |
| 30–34 | 419 | 373 |
| 35–39 | 538 | 490 |
| 40–44 | 562 | 537 |
| 45–49 | 641 | 529 |
| 50–54 | 674 | 540 |
| 55–59 | 690 | 604 |
| 60–64 | 612 | 587 |
| 65–69 | 485 | 496 |
| 70–74 | 487 | 513 |
| 75–79 | 371 | 485 |
| 80–84 | 212 | 303 |
| 85+ | 88 | 141 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,2% veća od popisa, a 2,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,2 muškarci 44,3, žene 46,1
- Muškarci
- 51,3% 8.166
- Žene
- 48,7% 7.750
- Žena na 100 muškaraca
- 94,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 289 | 277 |
| 5–9 | 343 | 288 |
| 10–14 | 399 | 346 |
| 15–19 | 449 | 460 |
| 20–24 | 510 | 447 |
| 25–29 | 465 | 404 |
| 30–34 | 397 | 359 |
| 35–39 | 517 | 469 |
| 40–44 | 540 | 523 |
| 45–49 | 641 | 533 |
| 50–54 | 667 | 547 |
| 55–59 | 672 | 565 |
| 60–64 | 628 | 608 |
| 65–69 | 489 | 500 |
| 70–74 | 487 | 494 |
| 75–79 | 363 | 457 |
| 80–84 | 212 | 323 |
| 85+ | 98 | 150 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,2% veća od popisa, a 2,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,4 muškarci 44,5, žene 46,2
- Muškarci
- 51,3% 8.061
- Žene
- 48,7% 7.645
- Žena na 100 muškaraca
- 94,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 287 | 291 |
| 5–9 | 330 | 268 |
| 10–14 | 387 | 340 |
| 15–19 | 433 | 441 |
| 20–24 | 500 | 452 |
| 25–29 | 470 | 397 |
| 30–34 | 385 | 345 |
| 35–39 | 495 | 447 |
| 40–44 | 530 | 512 |
| 45–49 | 642 | 547 |
| 50–54 | 649 | 544 |
| 55–59 | 652 | 525 |
| 60–64 | 647 | 617 |
| 65–69 | 500 | 510 |
| 70–74 | 470 | 471 |
| 75–79 | 359 | 444 |
| 80–84 | 218 | 332 |
| 85+ | 107 | 162 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,2% veća od popisa, a 2,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,6 muškarci 44,8, žene 46,4
- Muškarci
- 51,3% 7.935
- Žene
- 48,7% 7.523
- Žena na 100 muškaraca
- 94,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 274 | 299 |
| 5–9 | 325 | 261 |
| 10–14 | 368 | 329 |
| 15–19 | 414 | 408 |
| 20–24 | 486 | 452 |
| 25–29 | 484 | 393 |
| 30–34 | 382 | 339 |
| 35–39 | 468 | 415 |
| 40–44 | 530 | 506 |
| 45–49 | 610 | 550 |
| 50–54 | 637 | 545 |
| 55–59 | 645 | 501 |
| 60–64 | 651 | 617 |
| 65–69 | 531 | 529 |
| 70–74 | 432 | 434 |
| 75–79 | 368 | 447 |
| 80–84 | 229 | 333 |
| 85+ | 101 | 165 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,2% veća od popisa, a 2,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,8 muškarci 45,0, žene 46,5
- Muškarci
- 51,4% 7.829
- Žene
- 48,6% 7.397
- Žena na 100 muškaraca
- 94,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 274 | 287 |
| 5–9 | 313 | 264 |
| 10–14 | 355 | 321 |
| 15–19 | 403 | 363 |
| 20–24 | 461 | 466 |
| 25–29 | 496 | 386 |
| 30–34 | 383 | 351 |
| 35–39 | 442 | 381 |
| 40–44 | 530 | 499 |
| 45–49 | 571 | 543 |
| 50–54 | 634 | 535 |
| 55–59 | 649 | 511 |
| 60–64 | 644 | 604 |
| 65–69 | 546 | 537 |
| 70–74 | 418 | 423 |
| 75–79 | 368 | 431 |
| 80–84 | 235 | 330 |
| 85+ | 107 | 165 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,2% veća od popisa, a 2,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,9 muškarci 45,2, žene 46,6
- Muškarci
- 51,5% 7.735
- Žene
- 48,5% 7.290
- Žena na 100 muškaraca
- 94,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 284 | 282 |
| 5–9 | 300 | 271 |
| 10–14 | 347 | 306 |
| 15–19 | 399 | 341 |
| 20–24 | 443 | 468 |
| 25–29 | 474 | 383 |
| 30–34 | 401 | 365 |
| 35–39 | 423 | 360 |
| 40–44 | 524 | 482 |
| 45–49 | 544 | 535 |
| 50–54 | 622 | 520 |
| 55–59 | 652 | 526 |
| 60–64 | 640 | 576 |
| 65–69 | 544 | 544 |
| 70–74 | 420 | 436 |
| 75–79 | 368 | 405 |
| 80–84 | 236 | 314 |
| 85+ | 114 | 176 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,2% veća od popisa, a 2,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 46,0 muškarci 45,4, žene 46,6
- Muškarci
- 51,6% 7.638
- Žene
- 48,4% 7.176
- Žena na 100 muškaraca
- 94,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 283 | 283 |
| 5–9 | 297 | 277 |
| 10–14 | 339 | 285 |
| 15–19 | 390 | 342 |
| 20–24 | 432 | 447 |
| 25–29 | 455 | 379 |
| 30–34 | 421 | 373 |
| 35–39 | 402 | 346 |
| 40–44 | 505 | 460 |
| 45–49 | 525 | 518 |
| 50–54 | 621 | 524 |
| 55–59 | 641 | 528 |
| 60–64 | 626 | 540 |
| 65–69 | 556 | 560 |
| 70–74 | 421 | 445 |
| 75–79 | 372 | 395 |
| 80–84 | 230 | 289 |
| 85+ | 122 | 185 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,2% veća od popisa, a 2,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 46,2 muškarci 45,6, žene 46,9
- Muškarci
- 51,6% 7.538
- Žene
- 48,4% 7.063
- Žena na 100 muškaraca
- 93,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 281 | 271 |
| 5–9 | 295 | 293 |
| 10–14 | 331 | 263 |
| 15–19 | 380 | 334 |
| 20–24 | 414 | 424 |
| 25–29 | 451 | 382 |
| 30–34 | 423 | 368 |
| 35–39 | 387 | 333 |
| 40–44 | 481 | 438 |
| 45–49 | 516 | 503 |
| 50–54 | 622 | 535 |
| 55–59 | 620 | 523 |
| 60–64 | 607 | 503 |
| 65–69 | 572 | 571 |
| 70–74 | 428 | 458 |
| 75–79 | 355 | 377 |
| 80–84 | 241 | 291 |
| 85+ | 134 | 196 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,2% veća od popisa, a 2,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 46,4 muškarci 45,7, žene 47,2
- Muškarci
- 51,6% 7.403
- Žene
- 48,4% 6.940
- Žena na 100 muškaraca
- 93,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 289 | 260 |
| 5–9 | 283 | 298 |
| 10–14 | 330 | 257 |
| 15–19 | 364 | 321 |
| 20–24 | 391 | 383 |
| 25–29 | 432 | 381 |
| 30–34 | 439 | 364 |
| 35–39 | 378 | 331 |
| 40–44 | 453 | 402 |
| 45–49 | 516 | 495 |
| 50–54 | 588 | 539 |
| 55–59 | 609 | 529 |
| 60–64 | 596 | 478 |
| 65–69 | 576 | 572 |
| 70–74 | 461 | 475 |
| 75–79 | 305 | 339 |
| 80–84 | 253 | 305 |
| 85+ | 140 | 211 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,2% veća od popisa, a 2,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 46,6 muškarci 45,8, žene 47,3
- Muškarci
- 51,6% 7.239
- Žene
- 48,4% 6.790
- Žena na 100 muškaraca
- 93,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 287 | 256 |
| 5–9 | 277 | 283 |
| 10–14 | 318 | 263 |
| 15–19 | 348 | 314 |
| 20–24 | 378 | 340 |
| 25–29 | 408 | 380 |
| 30–34 | 451 | 357 |
| 35–39 | 372 | 339 |
| 40–44 | 427 | 368 |
| 45–49 | 518 | 484 |
| 50–54 | 551 | 533 |
| 55–59 | 603 | 520 |
| 60–64 | 594 | 484 |
| 65–69 | 568 | 563 |
| 70–74 | 469 | 474 |
| 75–79 | 288 | 333 |
| 80–84 | 236 | 283 |
| 85+ | 146 | 216 |
- Prosečna starost
- 47,1 muškarci 46,4, žene 47,8
- Muškarci
- 51,7% 7.026
- Žene
- 48,3% 6.568
- Žena na 100 muškaraca
- 93,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 282 | 241 |
| 5–9 | 277 | 285 |
| 10–14 | 294 | 270 |
| 15–19 | 329 | 292 |
| 20–24 | 339 | 289 |
| 25–29 | 354 | 312 |
| 30–34 | 401 | 325 |
| 35–39 | 386 | 359 |
| 40–44 | 399 | 347 |
| 45–49 | 493 | 459 |
| 50–54 | 543 | 525 |
| 55–59 | 590 | 509 |
| 60–64 | 605 | 513 |
| 65–69 | 601 | 549 |
| 70–74 | 485 | 472 |
| 75–79 | 315 | 373 |
| 80–84 | 226 | 256 |
| 85+ | 107 | 192 |
- Prosečna starost
- 47,2 muškarci 46,5, žene 47,9
- Muškarci
- 51,9% 6.972
- Žene
- 48,1% 6.468
- Žena na 100 muškaraca
- 92,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 276 | 240 |
| 5–9 | 281 | 273 |
| 10–14 | 289 | 280 |
| 15–19 | 321 | 283 |
| 20–24 | 342 | 286 |
| 25–29 | 351 | 298 |
| 30–34 | 385 | 307 |
| 35–39 | 401 | 360 |
| 40–44 | 377 | 342 |
| 45–49 | 492 | 444 |
| 50–54 | 520 | 503 |
| 55–59 | 600 | 517 |
| 60–64 | 598 | 523 |
| 65–69 | 583 | 523 |
| 70–74 | 496 | 493 |
| 75–79 | 323 | 364 |
| 80–84 | 223 | 247 |
| 85+ | 114 | 185 |
- Prosečna starost
- 47,4 muškarci 46,8, žene 48,1
- Muškarci
- 52,0% 6.872
- Žene
- 48,0% 6.348
- Žena na 100 muškaraca
- 92,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 261 | 231 |
| 5–9 | 285 | 260 |
| 10–14 | 285 | 295 |
| 15–19 | 316 | 269 |
| 20–24 | 330 | 280 |
| 25–29 | 344 | 284 |
| 30–34 | 366 | 290 |
| 35–39 | 397 | 348 |
| 40–44 | 366 | 335 |
| 45–49 | 478 | 417 |
| 50–54 | 498 | 486 |
| 55–59 | 597 | 537 |
| 60–64 | 586 | 521 |
| 65–69 | 571 | 490 |
| 70–74 | 508 | 520 |
| 75–79 | 338 | 365 |
| 80–84 | 220 | 233 |
| 85+ | 126 | 187 |
- Prosečna starost
- 47,7 muškarci 47,1, žene 48,4
- Muškarci
- 52,0% 6.755
- Žene
- 48,0% 6.241
- Žena na 100 muškaraca
- 92,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 249 | 229 |
| 5–9 | 293 | 246 |
| 10–14 | 274 | 298 |
| 15–19 | 317 | 264 |
| 20–24 | 312 | 280 |
| 25–29 | 336 | 268 |
| 30–34 | 347 | 271 |
| 35–39 | 391 | 334 |
| 40–44 | 366 | 328 |
| 45–49 | 450 | 386 |
| 50–54 | 496 | 478 |
| 55–59 | 561 | 536 |
| 60–64 | 574 | 529 |
| 65–69 | 569 | 467 |
| 70–74 | 516 | 530 |
| 75–79 | 366 | 381 |
| 80–84 | 199 | 218 |
| 85+ | 139 | 198 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 96,3% | 97,6% | 13.093 | |
| Nisu se izjasnili | 0,7% | 0,4% | 91 | |
| Nepoznato | 1,6% | 1,0% | 221 |
Grupe ispod 1% (15)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Romi | 0,85% | 0,6% | 116 |
| Albanci | 0,10% | 0,0% | 14 |
| Bošnjaci | 0,07% | 0,0% | 10 |
| Crnogorci | 0,07% | 0,1% | 9 |
| Goranci | 0,06% | 0,0% | 8 |
| Ostali | 0,06% | 0,1% | 8 |
| Jugosloveni | 0,04% | 0,0% | 6 |
| Mađari | 0,04% | 0,0% | 5 |
| Rusi | 0,03% | 0,0% | 4 |
| Bugari | 0,02% | 0,0% | 3 |
| Hrvati | 0,01% | 0,0% | 2 |
| Muslimani | 0,01% | 0,1% | 1 |
| Nemci | 0,01% | 0,0% | 1 |
| Slovenci | 0,01% | 0,0% | 1 |
| Ukrajinci | 0,01% | 0,0% | 1 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 96,8% | 97,8% | 13.156 | |
| Nisu se izjasnili | 0,7% | 0,5% | 101 | |
| Nepoznato | 1,6% | 1,1% | 219 |
Grupe ispod 1% (6)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Ostale hrišćanske | 0,47% | 0,3% | 64 |
| Islamska | 0,18% | 0,1% | 24 |
| Katolička | 0,13% | 0,2% | 17 |
| Nisu vernici | 0,07% | 0,1% | 9 |
| Istočnjačke | 0,02% | 0,0% | 3 |
| Judaistička | 0,01% | 0,0% | 1 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 106.509 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
- Prosečna plata
- 91.409 RSD
- Stanovanje mesečno
- 17.379 procena, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,36 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: za ovo mesto nema kirija ni kupoprodaja, pa je ovo procena iz cene novih stanova, svedena na istu skalu. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 8.323
- Prazni i napušteni
- 13,4%
- Pod zakupom
- 3,3%
- Zgrade starije od 1971.
- 44%
- Viša ili visoka škola
- 13,8%
- Bez srednje škole
- 37,2%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 91.409 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 314
- Aktivnih firmi
- 92 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 1.303 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 57.641 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 5.624 RSD, 9,9% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 17
- Stanovnika po lekaru
- 764
- Zubara
- 2
- Farmaceuta
- 0
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 500 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 4
- Dece u vrtiću
- 456 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 66% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 4.439 | 32,7% | 6.319 | 38,7% |
| Penzioneri | 3.887 | 28,6% | 3.627 | 22,2% |
| Deca do 15 godina | 1.649 | 12,1% | 2.021 | 12,4% |
| Učenici i studenti | 894 | 6,6% | 1.470 | 9,0% |
| Nezaposleni | 1.061 | 7,8% | 1.005 | 6,2% |
| Domaćinstvo i ostali | 1.664 | 12,2% | 1.875 | 11,5% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 19,3%. Godišnje, PIO fond: 3.697 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 39.021 RSD, 91 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 74,3%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 36,0%
- Prečišćene otpadne vode
- 0,0%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 31,4%
- Divlje deponije, prijavljene
- 6
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 138 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 55
- Fiksni, preuzimanje
- 37 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
- PM2.5 zimi, procena
- 18,6
- Leti, model
- 6,3
Procena Ovde nema SEPA stanice za PM2.5. Prikazan je atmosferski model za 2025, a zimska vrednost je pomnožena sa 1,30, koliko model u proseku potcenjuje merenja. Stvarna vrednost može biti znatno drugačija. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 22
- Sa poginulima 2025.
- 2
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 19,4 12.379 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 25 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 2 od 24 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (0% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 121
- Za imovinu
- 14
- Za život i telo
- 5
- U saobraćaju
- 5
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 58 min 129. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 113 min 134. od 161
- Do Beograda*
- 175 min 125. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 36 min 111. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.