Sva mesta · Južnobanatski region
Alibunar
Alibunar: iznad proseka svih mesta po demografiji (61) i vazduhu (64, procena), ispod proseka po zdravstvu (35). Stanovništvo od popisa 2022: −2,3%, prosek regiona −2,4%.
16.738 stanovnika97.801 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 41. i 121. mesta.
Kako računamoRang je okviran: ovde nema merenja vazduha. Zašto?
Profil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika16.738 2025.▼ 2,3% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 1961.
- 32.932
- Najmanje, 2025.
- 16.738
- Broj stanovnika
- 16.738
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 96. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 16.738 2024. 16.853 2023. 17.005 2022. 17.139 2011. 20.151 2002. 22.954 1991. 26.535 1981. 29.383 1971. 31.833 1961. 32.932 1953. 31.770 1948. 32.552 Neto plata97.801 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 27,0% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 89.953 RSD
- Najmanje, 2018.
- 41.886 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 97.801 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 70. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 89.953 93.603 2024. 79.797 83.346 2023. 69.044 72.735 2022. 59.601 63.533 2021. 53.486 56.572 2020. 49.868 52.069 2019. 44.865 47.718 2018. 41.886 43.470 Zaposlenih4.893 2026.▲ 3,7% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2025.
- 4.916
- Najmanje, 2016.
- 4.020
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 118. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 4.893 2025. 4.916 2024. 4.904 2023. 4.896 2022. 4.837 2021. 4.716 2020. 4.580 2019. 4.416 2018. 4.243 2017. 4.175 2016. 4.020 Korisnici penzija3.802 2026.→ 0,9% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2018.
- 3.893
- Najmanje, 2024.
- 3.735
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 112. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 3.802 2025. 3.775 2024. 3.735 2023. 3.744 2022. 3.737 2021. 3.768 2020. 3.807 2019. 3.876 2018. 3.893 Odseljeni265 2025.▼ 23,2% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 345
- Najmanje, 2025.
- 265
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 37. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 265 2024. 269 2023. 312 2022. 345 Doseljeni277 2025.▼ 11,5% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 313
- Najmanje, 2025.
- 277
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 37. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 277 2024. 293 2023. 301 2022. 313
Još trendova (9)
Noćenja turista2.794 2025.▲ 106,0% od 2022.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2016.
- 19.781
- Najmanje, 2023.
- 1.059
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 125. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 2.794 2024. 1.710 2023. 1.059 2022. 1.356 2018. 9.962 2017. 9.541 2016. 19.781 2014. 3.292 2013. 1.620 2012. 3.935 2011. 6.403 2010. 1.704 Mala matura495 2026.▲ 1,6% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2025.
- 513
- Najmanje, 2023.
- 487
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 54. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 495 481 2025. 513 479 2024. 497 483 2023. 487 483 Saobraćajne nezgode49 2025.▲ 44,1% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2021.
- 69
- Najmanje, 2019.
- 33
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 57. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 49 2024. 51 2023. 50 2022. 56 2021. 69 2020. 34 2019. 33 2018. 36 2017. 38 2016. 42 Noćno svetlo, sa satelita109. od 161 po stanovniku 2025.▲ 44,5% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2012.
- 2.203
- Najmanje, 2020.
- 980
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 109. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 1.417 2024. 1.410 2023. 1.698 2022. 1.386 2021. 1.203 2020. 980 2019. 1.021 2018. 1.076 2017. 1.234 2016. 1.945 2015. 2.087 2014. 2.127 2013. 2.159 2012. 2.203 Prosečna penzija48.543 RSD 2026.▲ 37,7% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2025.
- 48.619 RSD
- Najmanje, 2019.
- 22.500 RSD
- Prosečna penzija
- 48.543 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 86. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 48.543 50.307 2025. 48.619 50.246 2024. 43.123 44.693 2023. 34.005 35.047 2022. 28.770 29.593 2021. 25.073 25.699 2020. 23.674 24.231 2019. 22.500 22.945 2018. 22.593 22.892 Divlje deponije, prijavljene4 2023.▼ 50,0% od 2018.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2021.
- 9
- Najmanje, 2023.
- 4
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 130. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2023. 4 2022. 8 2021. 9 2020. 6 2019. 7 2018. 8 Životni vek75,4 god. 2025.▲ 3,1% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 72,9 77,9 2024. 71,1 76,6 2023. 71,3 75,0 Brakovi93 2025.▲ 40,9% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2018.
- 97
- Najmanje, 2020.
- 66
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 14. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 93 2024. 82 2023. 89 2022. 71 2021. 84 2020. 66 2019. 90 2018. 97 2017. 84 2016. 82 2015. 91 2014. 77 2013. 69 2012. 81 2011. 77 2010. 78 Stanovi po dozvolama13 2025.▲ 85,7% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2007.
- 19
- Najmanje, 2012.
- 0
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 123. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 13 2024. 8 2023. 10 2022. 18 2021. 17 2020. 7 2019. 2 2018. 9 2017. 6 2016. 9 2015. 17 2012. 0 2009. 1 2008. 8 2007. 19
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Naši nalazi
* Naše računanje. Tražene cene su medijana oglasa, bez ponovljenih, gde ih ima bar 10. Tražene kirije i cene ulaze u Priuštivost. Ostalo su podaci navedenih izvora van državne statistike.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 97.801 RSD | 101.341 | 96.554 | 6. od 8 | 70. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 480 | 510 | 521 | 6. od 8 | 123. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 65,8 | 62,2 | 55,9 | 5. od 8 | 95. od 161 |
| Promena od 2022. | -2,3 % | -2,4 | -2,6 | 4. od 8 | 64. od 161 |
| Deca do 14 godina | 14,3 % | 14,1 | 13,5 | 6. od 8 | 50. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 12,1 % | 13,5 | 13,9 | 4. od 8 | 99. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 495 | 468 | 480 | 3. od 8 | 54. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 13,7 | 21,2 | 17,1 | 6. od 8 | 107. od 161 |
| Cena stana po m² | nema podatka | 1.213 | 1.291 | – | – |
| Mobilna mreža Procena | 167 Mb/s | 171 | 156 | 4. od 8 | 70. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 26,7 µg/m³ | 29,6 | 33,4 | 3. od 8 | 41. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 18,8 | 18,7 | 17,6 | 4. od 8 | 89. od 161 |
Slična mesta: Bogatić, Kula, Gornji Milanovac, Rača, Bačka Topola. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Domaćinstva na vodovodu | 96,6 % | 68,4 % |
| Opštinski putevi sa savremenim kolovozom | 100,0 % | 67,1 % |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena | 26,7 µg/m³ | 36,5 µg/m³ |
| Neto doseljeni na 1.000 godišnje | 0,5 | -1,9 |
| Mobilna mreža | 167 Mb/s | 136 Mb/s |
| Domaćinstva na kanalizaciji | 40,0 % | 31,8 % |
| Skor na maloj maturi | 495 | 485 |
| Obuhvat vrtićem | 54 % | 52 % |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Prečišćene otpadne vode | 2,1 % | 48,2 % |
| Do sedišta regiona | 62 min | 37 min |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 480 | 536 |
| Do najbližeg velikog centra | 86 min | 57 min |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 65,8 | 54,1 |
| Sa višom ili visokom školom | 12,1 % | 12,8 % |
| Prazni i napušteni stanovi | 20,0 % | 19,5 % |
| Stanovi po dozvolama na 1.000 godišnje | 0,8 | 1,4 |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 4,2 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 0,0 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 6,0 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 1,2 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 1,8 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 3,0 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 2,4 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 13.824 punoletnih po RZS proceni | 10.776 glasalo 2026. | 78 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 13.824 punoletnih po RZS proceni | 16.489 na biračkom spisku | 119 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 164 očekivanih osmaka po RZS proceni | 121 stvarno na maloj maturi | 74 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 9.760 stanova | 6.568 nastanjeno | 67% |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 16.738 stanovnika | 84,6 zračenja na 1.000 stanovnika | 109. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 16.854
- Novi punoletni
- +494
- Umrli
- −927
- Ostatak
- +68
- Spisak 2026.
- 16.489
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 72,9 god.
- Životni vek, žene
- 77,9 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 86,4
- Tumori na 10.000
- 31,5
- Bolesti disanja na 10.000
- 13,3
- Povrede i trovanja na 10.000
- 5,6
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- 0,5
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 5,3
- Razvodi na 100 brakova
- 28,0
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 0,8
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 11,1
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 3,98
- Matematika, skor
- 491
- Maternji jezik, skor
- 481
- Ocena prema testu*
- -0,10
Srednje škole
- Srednjih škola
- 1
- Gimnazija
- 0
- Srednjoškolaca na 1.000
- 11,1
- Učenika po nastavniku
- 4,7
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 16.738
- Promena od 2022.
- -2,3%
- Dece do 14
- 14,3%
- Starijih od 65
- 25,1%
Na popisu 2011. bilo je 20.151, a 2022. 17.139 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 141
- Umrli 2025.
- 235
- Prirodni priraštaj
- -94 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 141 | 235 | -94 |
| 2024. | 151 | 324 | -173 |
| 2023. | 163 | 306 | -143 |
| 2022. | 138 | 367 | -229 |
| 2021. | 146 | 439 | -293 |
| 2020. | 146 | 390 | -244 |
| 2019. | 166 | 343 | -177 |
| 2018. | 142 | 335 | -193 |
| 2017. | 174 | 326 | -152 |
| 2016. | 142 | 351 | -209 |
| 2015. | 155 | 328 | -173 |
| 2014. | 158 | 346 | -188 |
| 2013. | 152 | 380 | -228 |
| 2012. | 156 | 318 | -162 |
| 2011. | 137 | 373 | -236 |
| 2010. | 171 | 380 | -209 |
| 2009. | 160 | 401 | -241 |
| 2008. | 176 | 418 | -242 |
| 2007. | 190 | 409 | -219 |
| 2006. | 178 | 382 | -204 |
| 2005. | 187 | 400 | -213 |
| 2004. | 218 | 401 | -183 |
| 2003. | 240 | 412 | -172 |
| 2002. | 208 | 410 | -202 |
| 2001. | 207 | 413 | -206 |
| 2000. | 207 | 462 | -255 |
| 1999. | 219 | 426 | -207 |
| 1998. | 224 | 429 | -205 |
| 1997. | 234 | 431 | -197 |
| 1996. | 269 | 437 | -168 |
| 1995. | 263 | 390 | -127 |
| 1994. | 300 | 383 | -83 |
| 1993. | 267 | 423 | -156 |
| 1992. | 269 | 431 | -162 |
| 1991. | 280 | 399 | -119 |
| 1990. | 275 | 382 | -107 |
| 1989. | 323 | 404 | -81 |
| 1988. | 323 | 353 | -30 |
| 1987. | 282 | 388 | -106 |
| 1986. | 285 | 397 | -112 |
| 1985. | 302 | 398 | -96 |
| 1984. | 321 | 381 | -60 |
| 1983. | 342 | 386 | -44 |
| 1982. | 324 | 405 | -81 |
| 1981. | 313 | 372 | -59 |
| 1980. | 303 | 426 | -123 |
| 1979. | 339 | 362 | -23 |
| 1978. | 305 | 322 | -17 |
| 1977. | 333 | 317 | 16 |
| 1976. | 371 | 390 | -19 |
| 1975. | 368 | 406 | -38 |
| 1974. | 363 | 394 | -31 |
| 1973. | 420 | 359 | 61 |
| 1972. | 413 | 362 | 51 |
| 1971. | 381 | 397 | -16 |
| 1970. | 372 | 349 | 23 |
| 1969. | 425 | 364 | 61 |
| 1968. | 444 | 354 | 90 |
| 1967. | 447 | 374 | 73 |
| 1966. | 433 | 323 | 110 |
| 1965. | 466 | 360 | 106 |
| 1964. | 470 | 407 | 63 |
| 1963. | 448 | 333 | 115 |
| 1962. | 470 | 414 | 56 |
| 1961. | 518 | 359 | 159 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (10), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Banatski Karlovac | 5.834 | 6.273 | 6.286 | 5.082 | 4.428 |
| Vladimirovac | 5.261 | 5.335 | 4.539 | 3.868 | 3.237 |
| Alibunar | 3.616 | 3.951 | 3.738 | 3.007 | 2.694 |
| Lokve | 4.184 | 3.826 | 2.973 | 1.772 | 1.508 |
| Ilandža | 3.132 | 2.805 | 2.023 | 1.422 | 1.176 |
| Seleuš | 2.276 | 2.121 | 1.499 | 1.191 | 1.009 |
| Nikolinci | 2.862 | 2.377 | 1.634 | 1.131 | 990 |
| Dobrica | 2.666 | 2.376 | 1.621 | 1.076 | 934 |
| Janošik | 1.280 | 1.488 | 1.225 | 966 | 681 |
| Novi Kozjak | 1.441 | 1.281 | 997 | 636 | 482 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,0% veća od popisa, a 3,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,4 muškarci 41,9, žene 44,8
- Muškarci
- 49,4% 9.960
- Žene
- 50,6% 10.221
- Žena na 100 muškaraca
- 102,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 438 | 415 |
| 5–9 | 488 | 478 |
| 10–14 | 518 | 513 |
| 15–19 | 653 | 598 |
| 20–24 | 621 | 589 |
| 25–29 | 625 | 517 |
| 30–34 | 583 | 518 |
| 35–39 | 635 | 622 |
| 40–44 | 655 | 624 |
| 45–49 | 720 | 681 |
| 50–54 | 804 | 726 |
| 55–59 | 838 | 800 |
| 60–64 | 751 | 763 |
| 65–69 | 473 | 648 |
| 70–74 | 487 | 643 |
| 75–79 | 349 | 570 |
| 80–84 | 234 | 334 |
| 85+ | 88 | 182 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,0% veća od popisa, a 3,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,6 muškarci 42,0, žene 45,1
- Muškarci
- 49,5% 9.865
- Žene
- 50,5% 10.058
- Žena na 100 muškaraca
- 102,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 432 | 397 |
| 5–9 | 484 | 464 |
| 10–14 | 498 | 485 |
| 15–19 | 638 | 592 |
| 20–24 | 627 | 575 |
| 25–29 | 625 | 505 |
| 30–34 | 582 | 507 |
| 35–39 | 633 | 603 |
| 40–44 | 615 | 628 |
| 45–49 | 707 | 669 |
| 50–54 | 772 | 696 |
| 55–59 | 844 | 794 |
| 60–64 | 767 | 757 |
| 65–69 | 491 | 669 |
| 70–74 | 460 | 618 |
| 75–79 | 360 | 558 |
| 80–84 | 233 | 352 |
| 85+ | 97 | 189 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,0% veća od popisa, a 3,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,8 muškarci 42,2, žene 45,4
- Muškarci
- 49,6% 9.765
- Žene
- 50,4% 9.913
- Žena na 100 muškaraca
- 101,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 427 | 378 |
| 5–9 | 476 | 453 |
| 10–14 | 503 | 476 |
| 15–19 | 604 | 578 |
| 20–24 | 628 | 558 |
| 25–29 | 613 | 500 |
| 30–34 | 583 | 508 |
| 35–39 | 616 | 556 |
| 40–44 | 604 | 645 |
| 45–49 | 706 | 662 |
| 50–54 | 755 | 690 |
| 55–59 | 814 | 759 |
| 60–64 | 780 | 758 |
| 65–69 | 524 | 672 |
| 70–74 | 442 | 614 |
| 75–79 | 362 | 535 |
| 80–84 | 216 | 368 |
| 85+ | 112 | 203 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,0% veća od popisa, a 3,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,9 muškarci 42,3, žene 45,6
- Muškarci
- 49,6% 9.638
- Žene
- 50,4% 9.796
- Žena na 100 muškaraca
- 101,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 419 | 368 |
| 5–9 | 462 | 435 |
| 10–14 | 495 | 483 |
| 15–19 | 577 | 548 |
| 20–24 | 627 | 554 |
| 25–29 | 608 | 509 |
| 30–34 | 593 | 507 |
| 35–39 | 591 | 525 |
| 40–44 | 602 | 632 |
| 45–49 | 692 | 663 |
| 50–54 | 744 | 698 |
| 55–59 | 784 | 723 |
| 60–64 | 783 | 761 |
| 65–69 | 563 | 668 |
| 70–74 | 415 | 614 |
| 75–79 | 360 | 511 |
| 80–84 | 203 | 376 |
| 85+ | 120 | 221 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,0% veća od popisa, a 3,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,1 muškarci 42,5, žene 45,7
- Muškarci
- 49,7% 9.554
- Žene
- 50,3% 9.670
- Žena na 100 muškaraca
- 101,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 412 | 357 |
| 5–9 | 454 | 422 |
| 10–14 | 488 | 488 |
| 15–19 | 549 | 530 |
| 20–24 | 636 | 546 |
| 25–29 | 601 | 519 |
| 30–34 | 604 | 493 |
| 35–39 | 576 | 521 |
| 40–44 | 607 | 608 |
| 45–49 | 663 | 646 |
| 50–54 | 725 | 685 |
| 55–59 | 776 | 714 |
| 60–64 | 771 | 757 |
| 65–69 | 614 | 692 |
| 70–74 | 384 | 580 |
| 75–79 | 362 | 505 |
| 80–84 | 206 | 380 |
| 85+ | 126 | 227 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,0% veća od popisa, a 3,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,3 muškarci 42,7, žene 45,8
- Muškarci
- 49,9% 9.476
- Žene
- 50,1% 9.519
- Žena na 100 muškaraca
- 100,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 403 | 355 |
| 5–9 | 444 | 417 |
| 10–14 | 489 | 476 |
| 15–19 | 513 | 503 |
| 20–24 | 640 | 539 |
| 25–29 | 594 | 520 |
| 30–34 | 606 | 475 |
| 35–39 | 571 | 511 |
| 40–44 | 623 | 610 |
| 45–49 | 630 | 614 |
| 50–54 | 704 | 662 |
| 55–59 | 750 | 697 |
| 60–64 | 778 | 764 |
| 65–69 | 650 | 708 |
| 70–74 | 378 | 565 |
| 75–79 | 353 | 499 |
| 80–84 | 221 | 365 |
| 85+ | 129 | 239 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,0% veća od popisa, a 3,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,4 muškarci 42,9, žene 46,0
- Muškarci
- 50,0% 9.384
- Žene
- 50,0% 9.387
- Žena na 100 muškaraca
- 100,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 402 | 369 |
| 5–9 | 430 | 402 |
| 10–14 | 482 | 467 |
| 15–19 | 488 | 474 |
| 20–24 | 620 | 531 |
| 25–29 | 608 | 511 |
| 30–34 | 601 | 476 |
| 35–39 | 568 | 499 |
| 40–44 | 628 | 582 |
| 45–49 | 596 | 618 |
| 50–54 | 692 | 649 |
| 55–59 | 724 | 666 |
| 60–64 | 775 | 760 |
| 65–69 | 668 | 701 |
| 70–74 | 397 | 590 |
| 75–79 | 337 | 488 |
| 80–84 | 236 | 359 |
| 85+ | 132 | 245 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,0% veća od popisa, a 3,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,6 muškarci 43,1, žene 46,1
- Muškarci
- 50,0% 9.275
- Žene
- 50,0% 9.261
- Žena na 100 muškaraca
- 99,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 403 | 374 |
| 5–9 | 419 | 385 |
| 10–14 | 469 | 458 |
| 15–19 | 486 | 465 |
| 20–24 | 576 | 521 |
| 25–29 | 606 | 506 |
| 30–34 | 594 | 478 |
| 35–39 | 573 | 497 |
| 40–44 | 614 | 531 |
| 45–49 | 592 | 636 |
| 50–54 | 682 | 635 |
| 55–59 | 714 | 659 |
| 60–64 | 737 | 724 |
| 65–69 | 684 | 701 |
| 70–74 | 434 | 593 |
| 75–79 | 321 | 496 |
| 80–84 | 234 | 353 |
| 85+ | 137 | 249 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,0% veća od popisa, a 3,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,7 muškarci 43,2, žene 46,2
- Muškarci
- 50,0% 9.157
- Žene
- 50,0% 9.141
- Žena na 100 muškaraca
- 99,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 401 | 376 |
| 5–9 | 417 | 374 |
| 10–14 | 457 | 440 |
| 15–19 | 476 | 474 |
| 20–24 | 544 | 489 |
| 25–29 | 594 | 508 |
| 30–34 | 596 | 485 |
| 35–39 | 586 | 496 |
| 40–44 | 600 | 504 |
| 45–49 | 593 | 613 |
| 50–54 | 654 | 637 |
| 55–59 | 708 | 667 |
| 60–64 | 707 | 690 |
| 65–69 | 686 | 701 |
| 70–74 | 474 | 587 |
| 75–79 | 301 | 501 |
| 80–84 | 225 | 335 |
| 85+ | 138 | 264 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,0% veća od popisa, a 3,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,7 muškarci 43,2, žene 46,2
- Muškarci
- 50,1% 9.046
- Žene
- 49,9% 9.022
- Žena na 100 muškaraca
- 99,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 397 | 387 |
| 5–9 | 416 | 366 |
| 10–14 | 447 | 428 |
| 15–19 | 476 | 477 |
| 20–24 | 525 | 472 |
| 25–29 | 598 | 501 |
| 30–34 | 594 | 493 |
| 35–39 | 589 | 480 |
| 40–44 | 588 | 498 |
| 45–49 | 597 | 587 |
| 50–54 | 626 | 629 |
| 55–59 | 680 | 657 |
| 60–64 | 702 | 678 |
| 65–69 | 669 | 696 |
| 70–74 | 510 | 606 |
| 75–79 | 272 | 462 |
| 80–84 | 212 | 335 |
| 85+ | 148 | 270 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,0% veća od popisa, a 3,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,6 muškarci 43,2, žene 46,0
- Muškarci
- 50,1% 8.934
- Žene
- 49,9% 8.883
- Žena na 100 muškaraca
- 99,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 397 | 393 |
| 5–9 | 413 | 365 |
| 10–14 | 441 | 420 |
| 15–19 | 479 | 466 |
| 20–24 | 494 | 464 |
| 25–29 | 605 | 496 |
| 30–34 | 589 | 503 |
| 35–39 | 591 | 465 |
| 40–44 | 569 | 494 |
| 45–49 | 615 | 587 |
| 50–54 | 600 | 599 |
| 55–59 | 655 | 639 |
| 60–64 | 679 | 668 |
| 65–69 | 659 | 697 |
| 70–74 | 534 | 602 |
| 75–79 | 266 | 441 |
| 80–84 | 189 | 318 |
| 85+ | 159 | 266 |
- Prosečna starost
- 45,0 muškarci 43,5, žene 46,6
- Muškarci
- 50,2% 8.603
- Žene
- 49,8% 8.536
- Žena na 100 muškaraca
- 99,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 403 | 388 |
| 5–9 | 443 | 386 |
| 10–14 | 442 | 381 |
| 15–19 | 460 | 432 |
| 20–24 | 418 | 383 |
| 25–29 | 505 | 457 |
| 30–34 | 527 | 450 |
| 35–39 | 544 | 451 |
| 40–44 | 519 | 444 |
| 45–49 | 577 | 527 |
| 50–54 | 577 | 585 |
| 55–59 | 656 | 649 |
| 60–64 | 679 | 651 |
| 65–69 | 703 | 740 |
| 70–74 | 571 | 604 |
| 75–79 | 282 | 464 |
| 80–84 | 186 | 324 |
| 85+ | 111 | 220 |
- Prosečna starost
- 45,0 muškarci 43,6, žene 46,5
- Muškarci
- 50,2% 8.532
- Žene
- 49,8% 8.473
- Žena na 100 muškaraca
- 99,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 389 | 383 |
| 5–9 | 443 | 388 |
| 10–14 | 444 | 382 |
| 15–19 | 459 | 431 |
| 20–24 | 426 | 390 |
| 25–29 | 493 | 437 |
| 30–34 | 513 | 446 |
| 35–39 | 542 | 458 |
| 40–44 | 532 | 450 |
| 45–49 | 559 | 510 |
| 50–54 | 569 | 590 |
| 55–59 | 644 | 622 |
| 60–64 | 659 | 664 |
| 65–69 | 690 | 698 |
| 70–74 | 571 | 626 |
| 75–79 | 307 | 452 |
| 80–84 | 184 | 319 |
| 85+ | 108 | 227 |
- Prosečna starost
- 45,0 muškarci 43,6, žene 46,5
- Muškarci
- 50,1% 8.448
- Žene
- 49,9% 8.405
- Žena na 100 muškaraca
- 99,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 374 | 394 |
| 5–9 | 436 | 385 |
| 10–14 | 453 | 373 |
| 15–19 | 451 | 421 |
| 20–24 | 438 | 409 |
| 25–29 | 464 | 412 |
| 30–34 | 508 | 449 |
| 35–39 | 546 | 453 |
| 40–44 | 539 | 465 |
| 45–49 | 539 | 491 |
| 50–54 | 561 | 575 |
| 55–59 | 625 | 615 |
| 60–64 | 648 | 668 |
| 65–69 | 657 | 660 |
| 70–74 | 591 | 647 |
| 75–79 | 330 | 442 |
| 80–84 | 182 | 317 |
| 85+ | 106 | 229 |
- Prosečna starost
- 45,2 muškarci 43,8, žene 46,5
- Muškarci
- 50,1% 8.392
- Žene
- 49,9% 8.346
- Žena na 100 muškaraca
- 99,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 362 | 395 |
| 5–9 | 426 | 393 |
| 10–14 | 454 | 366 |
| 15–19 | 450 | 413 |
| 20–24 | 444 | 418 |
| 25–29 | 442 | 399 |
| 30–34 | 513 | 443 |
| 35–39 | 540 | 448 |
| 40–44 | 549 | 463 |
| 45–49 | 524 | 484 |
| 50–54 | 559 | 557 |
| 55–59 | 605 | 602 |
| 60–64 | 634 | 653 |
| 65–69 | 653 | 646 |
| 70–74 | 594 | 661 |
| 75–79 | 354 | 461 |
| 80–84 | 173 | 306 |
| 85+ | 116 | 238 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 58,5% | 60,7% | 10.026 | |
| Rumuni | 23,3% | 24,2% | 3.997 | |
| Romi | 4,6% | 4,1% | 796 | |
| Slovaci | 3,9% | 4,8% | 667 | |
| Mađari | 1,1% | 1,1% | 197 | |
| Nisu se izjasnili | 3,5% | 1,7% | 608 | |
| Nepoznato | 2,9% | 1,2% | 498 |
Grupe ispod 1% (17)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Makedonci | 0,50% | 0,6% | 85 |
| Ostali | 0,37% | 0,1% | 64 |
| Jugosloveni | 0,26% | 0,2% | 44 |
| Regionalna pripadnost | 0,18% | 0,3% | 30 |
| Hrvati | 0,14% | 0,2% | 24 |
| Crnogorci | 0,10% | 0,2% | 17 |
| Muslimani | 0,09% | 0,1% | 16 |
| Nemci | 0,09% | 0,1% | 15 |
| Albanci | 0,06% | 0,0% | 11 |
| Ukrajinci | 0,06% | 0,0% | 10 |
| Vlasi | 0,05% | 0,1% | 9 |
| Rusi | 0,05% | 0,0% | 8 |
| Slovenci | 0,05% | 0,1% | 8 |
| Bugari | 0,03% | 0,1% | 5 |
| Bošnjaci | 0,01% | 0,0% | 2 |
| Bunjevci | 0,01% | 0,0% | 1 |
| Rusini | 0,01% | 0,0% | 1 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 84,7% | 84,9% | 14.519 | |
| Protestantska | 4,1% | 5,2% | 704 | |
| Katolička | 1,3% | 1,4% | 225 | |
| Nisu se izjasnili | 4,7% | 4,7% | 810 | |
| Nepoznato | 3,5% | 2,7% | 594 |
Grupe ispod 1% (6)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Ostale hrišćanske | 0,80% | 0,4% | 137 |
| Nisu vernici | 0,43% | 0,4% | 74 |
| Islamska | 0,37% | 0,1% | 63 |
| Agnostici | 0,05% | 0,0% | 9 |
| Istočnjačke | 0,01% | 0,0% | 2 |
| Ostale | 0,01% | 0,0% | 2 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 112.446 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
- Prosečna plata
- 97.801 RSD
- Stanovanje mesečno
- 26.149 procena, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,42 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: za ovo mesto nema kirija ni kupoprodaja, pa je ovo procena iz cene novih stanova, svedena na istu skalu. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 9.760
- Prazni i napušteni
- 20,0%
- Pod zakupom
- 4,0%
- Zgrade starije od 1971.
- 43%
- Viša ili visoka škola
- 12,1%
- Bez srednje škole
- 38,2%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 97.801 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 291
- Aktivnih firmi
- 168 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 1.101 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 54.815 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 6.504 RSD, 10,8% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 23
- Stanovnika po lekaru
- 728
- Zubara
- 1
- Farmaceuta
- 0
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 495 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 8
- Dece u vrtiću
- 587 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 54% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 4.973 | 29,0% | 5.070 | 25,2% |
| Penzioneri | 4.143 | 24,2% | 4.141 | 20,5% |
| Deca do 15 godina | 2.443 | 14,3% | 2.810 | 13,9% |
| Učenici i studenti | 916 | 5,3% | 1.377 | 6,8% |
| Nezaposleni | 1.146 | 6,7% | 1.712 | 8,5% |
| Domaćinstvo i ostali | 3.518 | 20,5% | 5.041 | 25,0% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 18,7%. Godišnje, PIO fond: 3.802 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 48.543 RSD, 78 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 96,6%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 40,0%
- Prečišćene otpadne vode
- 2,1%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 100,0%
- Divlje deponije, prijavljene
- 4
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 167 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 257
- Fiksni, preuzimanje
- 208 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
- PM2.5 zimi, procena
- 26,7
- Leti, model
- 6,4
- Emisije SO₂ iz fabrika
- 0 t 2024, pogona: 3
Procena Ovde nema SEPA stanice za PM2.5. Prikazan je atmosferski model za 2025, a zimska vrednost je pomnožena sa 1,30, koliko model u proseku potcenjuje merenja. Stvarna vrednost može biti znatno drugačija. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 28
- Sa poginulima 2025.
- 1
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 18,8 15.446 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 34 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 5 od 29 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (0% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 55
- Za imovinu
- 12
- Za život i telo
- 4
- U saobraćaju
- 5
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 62 min 133. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 86 min 106. od 161
- Do Beograda*
- 86 min 54. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 53 min 147. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.