Sva mesta · Pomoravski region
Svilajnac
Svilajnac: iznad proseka svih mesta po školama i vrtićima (94) i demografiji (63), ispod proseka po priuštivosti (46, procena). Stanovništvo od popisa 2022: −2,5%, prosek regiona −3,8%.
19.637 stanovnika91.178 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 19. i 90. mesta.
Kako računamoRang je okviran: ovde nema merenja vazduha. Zašto?
Po kontroli 110. mestoProfil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika19.637 2025.▼ 2,5% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 1981.
- 34.888
- Najmanje, 2025.
- 19.637
- Broj stanovnika
- 19.637
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 85. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 19.637 2024. 19.837 2023. 20.020 2022. 20.141 2011. 23.551 2002. 25.511 1991. 33.136 1981. 34.888 1971. 34.256 1961. 33.677 1953. 33.969 1948. 33.268 Neto plata91.178 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 23,9% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 83.441 RSD
- Najmanje, 2018.
- 39.390 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 91.178 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 123. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 83.441 93.603 2024. 73.785 83.346 2023. 64.647 72.735 2022. 56.694 63.533 2021. 51.053 56.572 2020. 47.407 52.069 2019. 43.279 47.718 2018. 39.390 43.470 Zaposlenih5.862 2026.▲ 2,1% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2024.
- 5.943
- Najmanje, 2016.
- 5.372
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 110. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 5.862 2025. 5.891 2024. 5.943 2023. 5.898 2022. 5.858 2021. 5.740 2020. 5.595 2019. 5.534 2018. 5.527 2017. 5.398 2016. 5.372 Korisnici penzija4.447 2026.▲ 4,3% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2018.
- 4.652
- Najmanje, 2022.
- 4.202
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 115. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 4.447 2025. 4.456 2024. 4.258 2023. 4.223 2022. 4.202 2021. 4.263 2020. 4.433 2019. 4.543 2018. 4.652 Odseljeni417 2025.▼ 24,3% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 551
- Najmanje, 2025.
- 417
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 29. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 417 2024. 421 2023. 470 2022. 551 Doseljeni412 2025.▼ 33,2% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 617
- Najmanje, 2025.
- 412
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 29. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 412 2024. 488 2023. 476 2022. 617
Još trendova (10)
Novi stanovi, po m²106.943 RSD 2023.▲ 22,8% od 2020. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna cena novog stana po kvadratnom metru, RZS. U malom mestu je godišnje malo prodaja, pa broj jače skače.
- Najviše, 2023.
- 106.943 RSD
- Najmanje, 2020.
- 66.849 RSD
- Cena novih stanova po m²
- 106.943 RSD
- Prosek mesta
- 135.783 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 31. od 87
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2023. 106.943 143.298 2022. 97.068 126.155 2021. 97.540 114.840 2020. 66.849 108.603 Noćenja turista8.111 2025.▲ 235,4% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2024.
- 9.002
- Najmanje, 2020.
- 151
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 101. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 8.111 2024. 9.002 2023. 5.511 2022. 5.269 2020. 151 2019. 2.418 2018. 375 2017. 575 2016. 677 2015. 1.223 2014. 1.258 2012. 1.689 2010. 1.161 Mala matura582 2026.▲ 1,9% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2026.
- 582
- Najmanje, 2025.
- 554
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 1. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 582 481 2025. 554 479 2024. 558 483 2023. 571 483 Saobraćajne nezgode80 2025.→ 0,0% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2018.
- 118
- Najmanje, 2019.
- 74
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 84. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 80 2024. 78 2023. 74 2022. 89 2021. 86 2020. 80 2019. 74 2018. 118 2017. 96 2016. 99 Noćno svetlo, sa satelita35. od 161 po stanovniku 2025.▼ 7,5% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2022.
- 4.400
- Najmanje, 2013.
- 2.136
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 35. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 3.007 2024. 2.943 2023. 3.649 2022. 4.400 2021. 3.655 2020. 3.249 2019. 3.384 2018. 3.309 2017. 2.280 2016. 2.275 2015. 2.306 2014. 2.546 2013. 2.136 2012. 2.226 Prosečna penzija40.820 RSD 2026.▲ 39,4% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2026.
- 40.820 RSD
- Najmanje, 2018.
- 18.389 RSD
- Prosečna penzija
- 40.820 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 131. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 40.820 50.307 2025. 40.728 50.246 2024. 36.520 44.693 2023. 28.625 35.047 2022. 24.094 29.593 2021. 20.834 25.699 2020. 19.568 24.231 2019. 18.434 22.945 2018. 18.389 22.892 Divlje deponije, prijavljene25 2024.▼ 55,4% od 2019.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2019.
- 56
- Najmanje, 2024.
- 25
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 25. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 25 2023. 50 2022. 39 2021. 39 2020. 47 2019. 56 2018. 55 Životni vek76,0 god. 2025.▲ 2,1% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 73,5 78,5 2024. 72,7 78,6 2023. 71,7 77,2 Brakovi66 2025.▲ 22,2% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2011.
- 106
- Najmanje, 2020.
- 54
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 112. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 66 2024. 67 2023. 105 2022. 83 2021. 80 2020. 54 2019. 99 2018. 86 2017. 88 2016. 77 2015. 79 2014. 81 2013. 83 2012. 84 2011. 106 2010. 78 Stanovi po dozvolama105 2025.▲ 69,4% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2017.
- 123
- Najmanje, 2010.
- 13
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 63. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 105 2024. 48 2023. 76 2022. 27 2021. 30 2020. 62 2019. 87 2018. 42 2017. 123 2016. 50 2015. 25 2014. 33 2013. 17 2012. 24 2011. 28 2010. 13 2009. 47 2008. 71 2007. 55
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 91.178 RSD | 93.896 | 96.554 | 5. od 6 | 123. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 509 | 499 | 521 | 3. od 6 | 94. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 48,5 | 70,7 | 55,9 | 1. od 6 | 71. od 161 |
| Promena od 2022. | -2,5 % | -3,8 | -2,6 | 1. od 6 | 71. od 161 |
| Deca do 14 godina | 11,4 % | 11,5 | 13,5 | 4. od 6 | 135. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 12,2 % | 13,8 | 13,9 | 4. od 6 | 95. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 582 | 506 | 480 | 1. od 6 | 1. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 18,8 | 32,4 | 17,1 | 5. od 6 | 73. od 161 |
| Cena stana po m² | nema podatka | 1.020 | 1.291 | – | – |
| Mobilna mreža Procena | 76 Mb/s | 163 | 156 | 6. od 6 | 146. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 34,1 µg/m³ | 31,1 | 33,4 | 4. od 6 | 89. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 19,0 | 14,5 | 17,6 | 6. od 6 | 91. od 161 |
Slična mesta: Bela Crkva, Topola, Ada, Blace, Despotovac. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Skor na maloj maturi | 582 | 503 |
| Prečišćene otpadne vode | 58,1 % | 25,2 % |
| Domaćinstva na vodovodu | 95,1 % | 75,8 % |
| Obuhvat vrtićem | 62 % | 50 % |
| Neto doseljeni na 1.000 godišnje | 1,2 | -2,1 |
| Do najbližeg velikog centra | 46 min | 80 min |
| Do sedišta regiona | 37 min | 50 min |
| Domaćinstva na kanalizaciji | 54,3 % | 44,1 % |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Prazni i napušteni stanovi | 29,6 % | 23,9 % |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 19,0 | 14,5 |
| Mobilna mreža | 76 Mb/s | 119 Mb/s |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena | 34,1 µg/m³ | 28,0 µg/m³ |
| Sa višom ili visokom školom | 12,2 % | 12,9 % |
| Neto plata, 12 meseci | 91.178 RSD | 92.141 RSD |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 7,1 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 2,0 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 3,1 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 3,6 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 2,0 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 13,2 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 4,6 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 16.835 punoletnih po RZS proceni | 13.160 glasalo 2026. | 78 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 16.835 punoletnih po RZS proceni | 23.164 na biračkom spisku | 138 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 157 očekivanih osmaka po RZS proceni | 159 stvarno na maloj maturi | 102 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 14.650 stanova | 8.750 nastanjeno | 60% |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 19.637 stanovnika | 153,1 zračenja na 1.000 stanovnika | 35. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 23.783
- Novi punoletni
- +542
- Umrli
- −998
- Ostatak
- −163
- Spisak 2026.
- 23.164
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 73,5 god.
- Životni vek, žene
- 78,5 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 86,2
- Tumori na 10.000
- 32,9
- Bolesti disanja na 10.000
- 15,6
- Povrede i trovanja na 10.000
- 1,9
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- 1,2
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 4,0
- Razvodi na 100 brakova
- 39,9
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 2,9
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 45,8
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 4,18
- Matematika, skor
- 596
- Maternji jezik, skor
- 577
- Ocena prema testu*
- -0,10
Srednje škole
- Srednjih škola
- 2
- Gimnazija
- 0
- Srednjoškolaca na 1.000
- 45,8
- Učenika po nastavniku
- 8,6
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 19.637
- Promena od 2022.
- -2,5%
- Dece do 14
- 11,4%
- Starijih od 65
- 29,9%
Na popisu 2011. bilo je 23.551, a 2022. 20.141 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 118
- Umrli 2025.
- 369
- Prirodni priraštaj
- -251 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 118 | 369 | -251 |
| 2024. | 138 | 349 | -211 |
| 2023. | 121 | 349 | -228 |
| 2022. | 154 | 425 | -271 |
| 2021. | 133 | 575 | -442 |
| 2020. | 156 | 499 | -343 |
| 2019. | 122 | 412 | -290 |
| 2018. | 146 | 408 | -262 |
| 2017. | 153 | 435 | -282 |
| 2016. | 140 | 430 | -290 |
| 2015. | 142 | 393 | -251 |
| 2014. | 123 | 432 | -309 |
| 2013. | 145 | 402 | -257 |
| 2012. | 174 | 455 | -281 |
| 2011. | 130 | 492 | -362 |
| 2010. | 158 | 456 | -298 |
| 2009. | 174 | 470 | -296 |
| 2008. | 163 | 446 | -283 |
| 2007. | 177 | 439 | -262 |
| 2006. | 206 | 461 | -255 |
| 2005. | 211 | 488 | -277 |
| 2004. | 295 | 464 | -169 |
| 2003. | 297 | 449 | -152 |
| 2002. | 339 | 454 | -115 |
| 2001. | 335 | 469 | -134 |
| 2000. | 351 | 517 | -166 |
| 1999. | 308 | 485 | -177 |
| 1998. | 380 | 461 | -81 |
| 1997. | 360 | 489 | -129 |
| 1996. | 358 | 502 | -144 |
| 1995. | 382 | 477 | -95 |
| 1994. | 396 | 496 | -100 |
| 1993. | 421 | 463 | -42 |
| 1992. | 299 | 421 | -122 |
| 1991. | 357 | 454 | -97 |
| 1990. | 360 | 439 | -79 |
| 1989. | 321 | 448 | -127 |
| 1988. | 371 | 466 | -95 |
| 1987. | 340 | 426 | -86 |
| 1986. | 324 | 476 | -152 |
| 1985. | 327 | 455 | -128 |
| 1984. | 332 | 452 | -120 |
| 1983. | 332 | 443 | -111 |
| 1982. | 412 | 398 | 14 |
| 1981. | 336 | 494 | -158 |
| 1980. | 364 | 426 | -62 |
| 1979. | 391 | 398 | -7 |
| 1978. | 361 | 421 | -60 |
| 1977. | 420 | 390 | 30 |
| 1976. | 437 | 399 | 38 |
| 1975. | 433 | 403 | 30 |
| 1974. | 438 | 371 | 67 |
| 1973. | 436 | 389 | 47 |
| 1972. | 445 | 391 | 54 |
| 1971. | 376 | 388 | -12 |
| 1970. | 406 | 418 | -12 |
| 1969. | 393 | 420 | -27 |
| 1968. | 404 | 359 | 45 |
| 1967. | 359 | 385 | -26 |
| 1966. | 365 | 331 | 34 |
| 1965. | 403 | 336 | 67 |
| 1964. | 365 | 442 | -77 |
| 1963. | 403 | 372 | 31 |
| 1962. | 411 | 377 | 34 |
| 1961. | 437 | 348 | 89 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (22), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Svilajnac | 5.046 | 7.762 | 9.622 | 9.198 | 8.593 |
| Kušiljevo | 4.367 | 3.783 | 3.247 | 2.345 | 1.975 |
| Bobovo | 2.570 | 2.502 | 2.265 | 1.226 | 1.081 |
| Crkvenac | 2.010 | 1.796 | 1.644 | 1.157 | 1.062 |
| Dublje | 1.917 | 1.760 | 1.630 | 1.095 | 896 |
| Grabovac | 1.905 | 1.781 | 1.539 | 917 | 697 |
| Gložane | 1.911 | 1.732 | 1.427 | 936 | 671 |
| Lukovica | 428 | 860 | 938 | 704 | 669 |
| Troponje | 1.600 | 1.545 | 1.371 | 729 | 599 |
| Subotica | 1.142 | 1.231 | 1.256 | 667 | 553 |
| Vojska | 1.629 | 1.488 | 1.345 | 837 | 551 |
| Sedlare | 1.196 | 1.212 | 1.076 | 617 | 503 |
| Radošin | 876 | 879 | 805 | 492 | 407 |
| Dubnica | 1.242 | 1.044 | 831 | 504 | 362 |
| Roanda | 1.176 | 1.099 | 1.001 | 460 | 324 |
| Kupinovac | 762 | 652 | 541 | 327 | 242 |
| Roćevac | 883 | 700 | 601 | 344 | 227 |
| Đurinac | 613 | 543 | 421 | 246 | 171 |
| Proštinac | 531 | 508 | 463 | 223 | 159 |
| Vrlane | 416 | 447 | 385 | 173 | 144 |
| Mačevac | 400 | 411 | 355 | 166 | 136 |
| Bresje | 648 | 521 | 373 | 188 | 119 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,8% veća od popisa, a 4,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,4 muškarci 43,7, žene 46,9
- Muškarci
- 47,7% 11.265
- Žene
- 52,3% 12.362
- Žena na 100 muškaraca
- 109,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 430 | 427 |
| 5–9 | 571 | 532 |
| 10–14 | 570 | 592 |
| 15–19 | 695 | 650 |
| 20–24 | 658 | 590 |
| 25–29 | 612 | 582 |
| 30–34 | 661 | 706 |
| 35–39 | 746 | 742 |
| 40–44 | 695 | 760 |
| 45–49 | 685 | 733 |
| 50–54 | 798 | 828 |
| 55–59 | 973 | 949 |
| 60–64 | 883 | 962 |
| 65–69 | 632 | 768 |
| 70–74 | 604 | 833 |
| 75–79 | 526 | 809 |
| 80–84 | 371 | 620 |
| 85+ | 155 | 279 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,8% veća od popisa, a 4,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,5 muškarci 43,8, žene 47,1
- Muškarci
- 47,7% 11.092
- Žene
- 52,3% 12.169
- Žena na 100 muškaraca
- 109,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 408 | 405 |
| 5–9 | 544 | 517 |
| 10–14 | 581 | 578 |
| 15–19 | 666 | 645 |
| 20–24 | 665 | 587 |
| 25–29 | 603 | 557 |
| 30–34 | 644 | 684 |
| 35–39 | 749 | 734 |
| 40–44 | 707 | 780 |
| 45–49 | 662 | 717 |
| 50–54 | 788 | 807 |
| 55–59 | 895 | 919 |
| 60–64 | 929 | 981 |
| 65–69 | 638 | 743 |
| 70–74 | 574 | 814 |
| 75–79 | 502 | 750 |
| 80–84 | 375 | 647 |
| 85+ | 162 | 304 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,8% veća od popisa, a 4,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,7 muškarci 44,0, žene 47,3
- Muškarci
- 47,8% 10.955
- Žene
- 52,2% 11.985
- Žena na 100 muškaraca
- 109,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 402 | 396 |
| 5–9 | 509 | 488 |
| 10–14 | 591 | 567 |
| 15–19 | 632 | 640 |
| 20–24 | 666 | 580 |
| 25–29 | 603 | 534 |
| 30–34 | 628 | 658 |
| 35–39 | 747 | 734 |
| 40–44 | 718 | 779 |
| 45–49 | 648 | 720 |
| 50–54 | 763 | 795 |
| 55–59 | 837 | 869 |
| 60–64 | 940 | 976 |
| 65–69 | 675 | 777 |
| 70–74 | 551 | 786 |
| 75–79 | 497 | 704 |
| 80–84 | 362 | 645 |
| 85+ | 186 | 337 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,8% veća od popisa, a 4,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,9 muškarci 44,2, žene 47,5
- Muškarci
- 47,8% 10.798
- Žene
- 52,2% 11.797
- Žena na 100 muškaraca
- 109,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 382 | 372 |
| 5–9 | 477 | 470 |
| 10–14 | 595 | 558 |
| 15–19 | 598 | 616 |
| 20–24 | 684 | 584 |
| 25–29 | 593 | 540 |
| 30–34 | 623 | 613 |
| 35–39 | 730 | 720 |
| 40–44 | 723 | 779 |
| 45–49 | 641 | 723 |
| 50–54 | 730 | 783 |
| 55–59 | 795 | 825 |
| 60–64 | 936 | 960 |
| 65–69 | 715 | 820 |
| 70–74 | 540 | 772 |
| 75–79 | 484 | 682 |
| 80–84 | 346 | 609 |
| 85+ | 206 | 371 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,8% veća od popisa, a 4,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 46,1 muškarci 44,3, žene 47,7
- Muškarci
- 47,8% 10.647
- Žene
- 52,2% 11.632
- Žena na 100 muškaraca
- 109,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 371 | 348 |
| 5–9 | 450 | 455 |
| 10–14 | 589 | 545 |
| 15–19 | 572 | 591 |
| 20–24 | 685 | 604 |
| 25–29 | 598 | 540 |
| 30–34 | 620 | 584 |
| 35–39 | 690 | 709 |
| 40–44 | 734 | 764 |
| 45–49 | 654 | 728 |
| 50–54 | 696 | 756 |
| 55–59 | 756 | 817 |
| 60–64 | 926 | 936 |
| 65–69 | 757 | 864 |
| 70–74 | 531 | 748 |
| 75–79 | 471 | 682 |
| 80–84 | 330 | 556 |
| 85+ | 217 | 405 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,8% veća od popisa, a 4,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 46,2 muškarci 44,5, žene 47,9
- Muškarci
- 47,9% 10.528
- Žene
- 52,1% 11.472
- Žena na 100 muškaraca
- 109,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 377 | 333 |
| 5–9 | 421 | 427 |
| 10–14 | 575 | 530 |
| 15–19 | 562 | 580 |
| 20–24 | 664 | 609 |
| 25–29 | 625 | 545 |
| 30–34 | 601 | 570 |
| 35–39 | 654 | 703 |
| 40–44 | 752 | 738 |
| 45–49 | 677 | 751 |
| 50–54 | 666 | 723 |
| 55–59 | 743 | 810 |
| 60–64 | 883 | 904 |
| 65–69 | 803 | 909 |
| 70–74 | 524 | 704 |
| 75–79 | 459 | 686 |
| 80–84 | 312 | 507 |
| 85+ | 230 | 443 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,8% veća od popisa, a 4,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 46,3 muškarci 44,6, žene 48,0
- Muškarci
- 47,9% 10.386
- Žene
- 52,1% 11.304
- Žena na 100 muškaraca
- 108,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 382 | 327 |
| 5–9 | 399 | 404 |
| 10–14 | 542 | 519 |
| 15–19 | 577 | 567 |
| 20–24 | 638 | 604 |
| 25–29 | 634 | 559 |
| 30–34 | 592 | 548 |
| 35–39 | 634 | 679 |
| 40–44 | 751 | 732 |
| 45–49 | 690 | 772 |
| 50–54 | 652 | 708 |
| 55–59 | 743 | 783 |
| 60–64 | 803 | 873 |
| 65–69 | 828 | 924 |
| 70–74 | 547 | 681 |
| 75–79 | 435 | 678 |
| 80–84 | 297 | 474 |
| 85+ | 242 | 472 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,8% veća od popisa, a 4,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 46,4 muškarci 44,7, žene 48,0
- Muškarci
- 47,9% 10.251
- Žene
- 52,1% 11.163
- Žena na 100 muškaraca
- 108,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 366 | 334 |
| 5–9 | 403 | 400 |
| 10–14 | 506 | 497 |
| 15–19 | 587 | 556 |
| 20–24 | 614 | 609 |
| 25–29 | 639 | 555 |
| 30–34 | 588 | 538 |
| 35–39 | 619 | 650 |
| 40–44 | 742 | 732 |
| 45–49 | 700 | 767 |
| 50–54 | 637 | 713 |
| 55–59 | 721 | 771 |
| 60–64 | 747 | 825 |
| 65–69 | 823 | 916 |
| 70–74 | 586 | 711 |
| 75–79 | 421 | 650 |
| 80–84 | 299 | 459 |
| 85+ | 253 | 480 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,8% veća od popisa, a 4,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 46,6 muškarci 44,9, žene 48,1
- Muškarci
- 47,9% 10.096
- Žene
- 52,1% 10.991
- Žena na 100 muškaraca
- 108,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 354 | 340 |
| 5–9 | 395 | 388 |
| 10–14 | 472 | 476 |
| 15–19 | 590 | 544 |
| 20–24 | 587 | 595 |
| 25–29 | 657 | 554 |
| 30–34 | 577 | 538 |
| 35–39 | 614 | 617 |
| 40–44 | 718 | 714 |
| 45–49 | 707 | 762 |
| 50–54 | 627 | 713 |
| 55–59 | 686 | 760 |
| 60–64 | 713 | 783 |
| 65–69 | 805 | 905 |
| 70–74 | 615 | 745 |
| 75–79 | 415 | 632 |
| 80–84 | 315 | 460 |
| 85+ | 249 | 465 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,8% veća od popisa, a 4,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 46,6 muškarci 44,9, žene 48,2
- Muškarci
- 47,9% 9.915
- Žene
- 52,1% 10.791
- Žena na 100 muškaraca
- 108,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 356 | 346 |
| 5–9 | 383 | 360 |
| 10–14 | 441 | 458 |
| 15–19 | 584 | 534 |
| 20–24 | 562 | 567 |
| 25–29 | 659 | 575 |
| 30–34 | 586 | 534 |
| 35–39 | 606 | 590 |
| 40–44 | 679 | 697 |
| 45–49 | 723 | 749 |
| 50–54 | 635 | 715 |
| 55–59 | 649 | 734 |
| 60–64 | 678 | 769 |
| 65–69 | 781 | 884 |
| 70–74 | 637 | 773 |
| 75–79 | 400 | 612 |
| 80–84 | 313 | 459 |
| 85+ | 243 | 435 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,8% veća od popisa, a 4,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 46,5 muškarci 44,8, žene 48,1
- Muškarci
- 47,8% 9.711
- Žene
- 52,2% 10.587
- Žena na 100 muškaraca
- 109,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 357 | 355 |
| 5–9 | 384 | 343 |
| 10–14 | 414 | 430 |
| 15–19 | 569 | 526 |
| 20–24 | 551 | 549 |
| 25–29 | 639 | 591 |
| 30–34 | 608 | 532 |
| 35–39 | 593 | 580 |
| 40–44 | 643 | 685 |
| 45–49 | 737 | 726 |
| 50–54 | 654 | 738 |
| 55–59 | 620 | 699 |
| 60–64 | 666 | 751 |
| 65–69 | 729 | 847 |
| 70–74 | 644 | 807 |
| 75–79 | 386 | 565 |
| 80–84 | 287 | 460 |
| 85+ | 230 | 403 |
- Prosečna starost
- 47,4 muškarci 45,8, žene 48,9
- Muškarci
- 47,9% 9.656
- Žene
- 52,1% 10.485
- Žena na 100 muškaraca
- 108,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 360 | 366 |
| 5–9 | 400 | 354 |
| 10–14 | 393 | 428 |
| 15–19 | 564 | 509 |
| 20–24 | 517 | 508 |
| 25–29 | 519 | 482 |
| 30–34 | 534 | 457 |
| 35–39 | 529 | 493 |
| 40–44 | 618 | 630 |
| 45–49 | 701 | 701 |
| 50–54 | 653 | 754 |
| 55–59 | 630 | 695 |
| 60–64 | 735 | 821 |
| 65–69 | 814 | 982 |
| 70–74 | 817 | 959 |
| 75–79 | 426 | 560 |
| 80–84 | 273 | 448 |
| 85+ | 173 | 338 |
- Prosečna starost
- 47,6 muškarci 46,0, žene 49,1
- Muškarci
- 48,0% 9.611
- Žene
- 52,0% 10.409
- Žena na 100 muškaraca
- 108,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 356 | 358 |
| 5–9 | 398 | 346 |
| 10–14 | 389 | 430 |
| 15–19 | 546 | 495 |
| 20–24 | 527 | 511 |
| 25–29 | 518 | 488 |
| 30–34 | 530 | 451 |
| 35–39 | 518 | 480 |
| 40–44 | 591 | 617 |
| 45–49 | 707 | 706 |
| 50–54 | 664 | 733 |
| 55–59 | 616 | 700 |
| 60–64 | 718 | 797 |
| 65–69 | 785 | 945 |
| 70–74 | 826 | 951 |
| 75–79 | 469 | 612 |
| 80–84 | 263 | 463 |
| 85+ | 190 | 326 |
- Prosečna starost
- 47,8 muškarci 46,2, žene 49,2
- Muškarci
- 48,0% 9.529
- Žene
- 52,0% 10.308
- Žena na 100 muškaraca
- 108,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 360 | 356 |
| 5–9 | 385 | 347 |
| 10–14 | 393 | 414 |
| 15–19 | 512 | 486 |
| 20–24 | 541 | 506 |
| 25–29 | 505 | 482 |
| 30–34 | 548 | 456 |
| 35–39 | 501 | 469 |
| 40–44 | 571 | 599 |
| 45–49 | 687 | 684 |
| 50–54 | 674 | 732 |
| 55–59 | 613 | 706 |
| 60–64 | 680 | 768 |
| 65–69 | 743 | 893 |
| 70–74 | 834 | 948 |
| 75–79 | 512 | 673 |
| 80–84 | 272 | 466 |
| 85+ | 198 | 323 |
- Prosečna starost
- 47,9 muškarci 46,4, žene 49,3
- Muškarci
- 48,0% 9.432
- Žene
- 52,0% 10.205
- Žena na 100 muškaraca
- 108,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 358 | 354 |
| 5–9 | 379 | 359 |
| 10–14 | 395 | 388 |
| 15–19 | 474 | 474 |
| 20–24 | 555 | 510 |
| 25–29 | 492 | 470 |
| 30–34 | 552 | 475 |
| 35–39 | 506 | 464 |
| 40–44 | 557 | 565 |
| 45–49 | 649 | 675 |
| 50–54 | 694 | 718 |
| 55–59 | 610 | 709 |
| 60–64 | 645 | 733 |
| 65–69 | 693 | 860 |
| 70–74 | 842 | 945 |
| 75–79 | 547 | 722 |
| 80–84 | 280 | 448 |
| 85+ | 204 | 336 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 91,6% | 93,6% | 18.454 | |
| Romi | 1,9% | 1,4% | 386 | |
| Nisu se izjasnili | 2,7% | 1,1% | 542 | |
| Nepoznato | 2,2% | 1,9% | 453 |
Grupe ispod 1% (18)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Vlasi | 0,50% | 1,2% | 100 |
| Rumuni | 0,36% | 0,3% | 72 |
| Jugosloveni | 0,17% | 0,1% | 34 |
| Ostali | 0,14% | 0,1% | 28 |
| Makedonci | 0,09% | 0,1% | 18 |
| Hrvati | 0,05% | 0,1% | 11 |
| Regionalna pripadnost | 0,04% | 0,0% | 9 |
| Crnogorci | 0,03% | 0,1% | 7 |
| Slovenci | 0,02% | 0,0% | 5 |
| Nemci | 0,02% | 0,0% | 4 |
| Rusi | 0,02% | 0,0% | 4 |
| Bugari | 0,01% | 0,0% | 3 |
| Goranci | 0,01% | 0,0% | 3 |
| Mađari | 0,01% | 0,0% | 2 |
| Muslimani | 0,01% | 0,0% | 2 |
| Slovaci | 0,01% | 0,0% | 2 |
| Bošnjaci | 0,00% | 0,0% | 1 |
| Rusini | 0,00% | 0,0% | 1 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 93,2% | 95,6% | 18.778 | |
| Ostale hrišćanske | 1,1% | 0,7% | 231 | |
| Nisu se izjasnili | 2,6% | 1,0% | 533 | |
| Nepoznato | 2,3% | 1,9% | 459 |
Grupe ispod 1% (6)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Islamska | 0,24% | 0,2% | 48 |
| Nisu vernici | 0,21% | 0,2% | 42 |
| Katolička | 0,19% | 0,3% | 39 |
| Protestantska | 0,03% | 0,1% | 7 |
| Agnostici | 0,01% | 0,0% | 3 |
| Istočnjačke | 0,00% | 0,0% | 1 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 108.050 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
- Prosečna plata
- 91.178 RSD
- Stanovanje mesečno
- 27.460 procena, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,49 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: za ovo mesto nema kirija ni kupoprodaja, pa je ovo procena iz cene novih stanova, svedena na istu skalu. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 14.650
- Prazni i napušteni
- 29,6%
- Pod zakupom
- 3,9%
- Zgrade starije od 1971.
- 32%
- Viša ili visoka škola
- 12,2%
- Bez srednje škole
- 41,4%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 91.178 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 299
- Aktivnih firmi
- 227 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 952 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 130.047 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 68.942 RSD, 43,9% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 37
- Stanovnika po lekaru
- 531
- Zubara
- 6
- Farmaceuta
- 0
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 582 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 4
- Dece u vrtiću
- 624 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 62% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 5.838 | 29,0% | 6.636 | 28,2% |
| Penzioneri | 6.137 | 30,5% | 6.391 | 27,1% |
| Deca do 15 godina | 2.301 | 11,4% | 3.110 | 13,2% |
| Učenici i studenti | 1.226 | 6,1% | 1.617 | 6,9% |
| Nezaposleni | 1.133 | 5,6% | 1.503 | 6,4% |
| Domaćinstvo i ostali | 3.506 | 17,4% | 4.294 | 18,2% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 16,3%. Godišnje, PIO fond: 4.447 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 40.820 RSD, 76 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 95,1%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 54,3%
- Prečišćene otpadne vode
- 58,1%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 88,3%
- Divlje deponije, prijavljene
- 25
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 76 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 281
- Fiksni, preuzimanje
- 93 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
- PM2.5 zimi, procena
- 34,1
- Leti, model
- 7,4
- Emisije SO₂ iz fabrika
- 10.074 t 2024, pogona: 3
Procena Ovde nema SEPA stanice za PM2.5. Prikazan je atmosferski model za 2025, a zimska vrednost je pomnožena sa 1,30, koliko model u proseku potcenjuje merenja. Stvarna vrednost može biti znatno drugačija. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 36
- Sa poginulima 2025.
- 1
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 19,0 19.460 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 60 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 3 od 37 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (0% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 54
- Za imovinu
- 17
- Za život i telo
- 12
- U saobraćaju
- 2
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 37 min 87. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 46 min 47. od 161
- Do Beograda*
- 81 min 47. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 0 min 1. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.