Sva mesta · Sremski region
Stara Pazova
Stara Pazova: iznad proseka svih mesta po demografiji (100) i poslu i plati (68), ispod proseka po vazduhu (52, procena). Stanovništvo od popisa 2022: +1,0%, prosek regiona −1,6%.
62.963 stanovnika109.197 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 7. i 46. mesta.
Kako računamoProfil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika62.963 2025.→ 1,0% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 2002.
- 67.576
- Najmanje, 1948.
- 30.547
- Broj stanovnika
- 62.963
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 30. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 62.963 2024. 62.641 2023. 62.447 2022. 62.318 2011. 65.792 2002. 67.576 1991. 57.291 1981. 52.566 1971. 43.477 1961. 41.036 1953. 33.352 1948. 30.547 Neto plata109.197 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 32,5% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 101.634 RSD
- Najmanje, 2018.
- 44.776 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 109.197 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 23. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 101.634 93.603 2024. 89.945 83.346 2023. 78.084 72.735 2022. 67.529 63.533 2021. 59.340 56.572 2020. 54.007 52.069 2019. 49.039 47.718 2018. 44.776 43.470 Zaposlenih25.241 2026.▲ 11,8% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2026.
- 25.241
- Najmanje, 2016.
- 19.514
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 15. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 25.241 2025. 24.837 2024. 24.198 2023. 23.595 2022. 22.923 2021. 22.574 2020. 21.821 2019. 21.378 2018. 20.966 2017. 20.202 2016. 19.514 Korisnici penzija12.791 2026.▲ 5,5% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2026.
- 12.791
- Najmanje, 2018.
- 11.988
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 139. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 12.791 2025. 12.648 2024. 12.540 2023. 12.318 2022. 12.278 2021. 12.126 2020. 12.117 2019. 12.131 2018. 11.988 Odseljeni1.012 2025.▼ 5,9% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 1.075
- Najmanje, 2024.
- 997
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 6. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 1.012 2024. 997 2023. 1.056 2022. 1.075 Doseljeni1.619 2025.▲ 2,2% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2025.
- 1.619
- Najmanje, 2024.
- 1.428
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 6. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 1.619 2024. 1.428 2023. 1.501 2022. 1.584
Još trendova (10)
Novi stanovi, po m²132.554 RSD 2023.▲ 8,6% od 2019. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna cena novog stana po kvadratnom metru, RZS. U malom mestu je godišnje malo prodaja, pa broj jače skače.
- Najviše, 2023.
- 132.554 RSD
- Najmanje, 2019.
- 92.139 RSD
- Cena novih stanova po m²
- 132.554 RSD
- Prosek mesta
- 135.783 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 56. od 87
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2023. 132.554 143.298 2022. 118.432 126.155 2021. 102.101 114.840 2020. 95.974 108.603 2019. 92.139 107.098 Noćenja turista56.624 2025.▲ 23,3% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2022.
- 66.104
- Najmanje, 2011.
- 2.624
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 52. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 56.624 2024. 59.165 2023. 59.640 2022. 66.104 2021. 50.477 2020. 22.757 2019. 45.921 2018. 44.304 2017. 38.559 2016. 32.986 2015. 32.185 2014. 31.293 2013. 24.382 2011. 2.624 2010. 2.830 Mala matura508 2026.▲ 2,2% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2026.
- 508
- Najmanje, 2024.
- 486
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 32. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 508 481 2025. 504 479 2024. 486 483 2023. 497 483 Saobraćajne nezgode194 2025.▲ 12,8% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2016.
- 227
- Najmanje, 2019.
- 159
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 121. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 194 2024. 204 2023. 164 2022. 194 2021. 218 2020. 172 2019. 159 2018. 166 2017. 193 2016. 227 Noćno svetlo, sa satelita41. od 161 po stanovniku 2025.▲ 57,1% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2025.
- 8.952
- Najmanje, 2020.
- 5.698
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 41. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 8.952 2024. 8.435 2023. 8.004 2022. 7.532 2021. 6.653 2020. 5.698 2019. 7.288 2018. 7.881 2017. 6.696 2016. 6.604 2015. 6.706 2014. 6.601 2013. 6.205 2012. 6.310 Prosečna penzija53.028 RSD 2026.▲ 35,3% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2025.
- 53.088 RSD
- Najmanje, 2019.
- 25.085 RSD
- Prosečna penzija
- 53.028 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 51. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 53.028 50.307 2025. 53.088 50.246 2024. 47.382 44.693 2023. 37.283 35.047 2022. 31.579 29.593 2021. 27.886 25.699 2020. 26.365 24.231 2019. 25.085 22.945 2018. 25.281 22.892 Divlje deponije, prijavljene6 2024.▼ 25,0% od 2019.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2019.
- 8
- Najmanje, 2024.
- 6
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 111. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 6 2023. 7 2022. 7 2021. 7 2020. 7 2019. 8 2018. 7 Životni vek76,4 god. 2025.→ 1,4% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 73,7 79,2 2024. 73,1 78,9 2023. 72,2 78,6 Brakovi273 2025.▲ 19,7% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2019.
- 357
- Najmanje, 2020.
- 228
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 66. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 273 2024. 300 2023. 285 2022. 315 2021. 314 2020. 228 2019. 357 2018. 356 2017. 312 2016. 311 2015. 333 2014. 291 2013. 332 2012. 314 2011. 334 2010. 330 Stanovi po dozvolama755 2025.▲ 53,5% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2024.
- 1.297
- Najmanje, 2014.
- 49
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 8. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 755 2024. 1.297 2023. 1.219 2022. 1.245 2021. 502 2020. 492 2019. 281 2018. 430 2017. 83 2016. 482 2015. 94 2014. 49 2013. 91 2012. 84 2011. 173 2010. 51 2009. 143 2008. 171 2007. 110
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Naši nalazi
* Naše računanje. Tražene cene su medijana oglasa, bez ponovljenih, gde ih ima bar 10. Tražene kirije i cene ulaze u Priuštivost. Ostalo su podaci navedenih izvora van državne statistike.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 109.197 RSD | 103.998 | 96.554 | 2. od 7 | 23. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 644 | 586 | 521 | 1. od 7 | 11. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 13,3 | 34,3 | 55,9 | 1. od 7 | 3. od 161 |
| Promena od 2022. | 1,0 % | -1,6 | -2,6 | 1. od 7 | 9. od 161 |
| Deca do 14 godina | 15,4 % | 14,3 | 13,5 | 2. od 7 | 21. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 17,2 % | 14,4 | 13,9 | 1. od 7 | 39. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 508 | 497 | 480 | 2. od 7 | 32. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 11,8 | 18,8 | 17,1 | 7. od 7 | 133. od 161 |
| Cena stana po m² | nema podatka | 1.400 | 1.291 | – | – |
| Mobilna mreža Procena | 194 Mb/s | 226 | 156 | 4. od 7 | 45. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 42,9 µg/m³ | 39,1 | 33,4 | 5. od 7 | 137. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 18,4 | 24,1 | 17,6 | 2. od 7 | 85. od 161 |
Slična mesta: Lazarevac, Surčin, Temerin, Obrenovac, Čačak. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Neto doseljeni na 1.000 godišnje | 7,9 | 3,4 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 18,4 | 24,4 |
| Stanovi po dozvolama na 1.000 godišnje | 15,9 | 6,5 |
| Obuhvat vrtićem | 65 % | 57 % |
| Firme na 1.000 stanovnika | 20,7 | 15,0 |
| Skor na maloj maturi | 508 | 498 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 13,3 | 24,6 |
| Domaćinstva na vodovodu | 89,5 % | 85,5 % |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Domaćinstva na kanalizaciji | 29,3 % | 54,6 % |
| Do sedišta regiona | 57 min | 32 min |
| Prazni i napušteni stanovi | 13,2 % | 12,3 % |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 11,8 | 16,2 |
| Prečišćene otpadne vode | 0,0 % | 1,5 % |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 3,2 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 6,0 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 1,8 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 2,2 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 1,9 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 9,7 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 3,5 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 51.360 punoletnih po RZS proceni | 41.655 glasalo 2026. | 81 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 51.360 punoletnih po RZS proceni | 56.434 na biračkom spisku | 110 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 649 očekivanih osmaka po RZS proceni | 642 stvarno na maloj maturi | 99 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 27.489 stanova | 22.393 nastanjeno | 82% |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 62.963 stanovnika | 142,2 zračenja na 1.000 stanovnika | 41. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 55.934
- Novi punoletni
- +1.836
- Umrli
- −2.448
- Ostatak
- +1.112
- Spisak 2026.
- 56.434
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 73,7 god.
- Životni vek, žene
- 79,2 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 64,2
- Tumori na 10.000
- 29,3
- Bolesti disanja na 10.000
- 6,7
- Povrede i trovanja na 10.000
- 3,2
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- 7,9
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 4,5
- Razvodi na 100 brakova
- 38,2
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 15,9
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 24,1
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 4,03
- Matematika, skor
- 510
- Maternji jezik, skor
- 499
- Ocena prema testu*
- -0,08
Srednje škole
- Srednjih škola
- 3
- Gimnazija
- 1
- Srednjoškolaca na 1.000
- 24,1
- Učenika po nastavniku
- 10,5
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 62.963
- Promena od 2022.
- 1,0%
- Dece do 14
- 15,4%
- Starijih od 65
- 22,3%
Na popisu 2011. bilo je 65.792, a 2022. 62.318 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 622
- Umrli 2025.
- 782
- Prirodni priraštaj
- -160 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 622 | 782 | -160 |
| 2024. | 622 | 856 | -234 |
| 2023. | 579 | 834 | -255 |
| 2022. | 572 | 807 | -235 |
| 2021. | 587 | 1.095 | -508 |
| 2020. | 558 | 910 | -352 |
| 2019. | 582 | 821 | -239 |
| 2018. | 575 | 819 | -244 |
| 2017. | 626 | 822 | -196 |
| 2016. | 596 | 744 | -148 |
| 2015. | 564 | 810 | -246 |
| 2014. | 570 | 763 | -193 |
| 2013. | 578 | 745 | -167 |
| 2012. | 620 | 799 | -179 |
| 2011. | 586 | 754 | -168 |
| 2010. | 622 | 759 | -137 |
| 2009. | 592 | 789 | -197 |
| 2008. | 602 | 808 | -206 |
| 2007. | 569 | 841 | -272 |
| 2006. | 665 | 827 | -162 |
| 2005. | 642 | 725 | -83 |
| 2004. | 613 | 729 | -116 |
| 2003. | 668 | 796 | -128 |
| 2002. | 640 | 710 | -70 |
| 2001. | 651 | 765 | -114 |
| 2000. | 562 | 708 | -146 |
| 1999. | 571 | 749 | -178 |
| 1998. | 661 | 722 | -61 |
| 1997. | 631 | 794 | -163 |
| 1996. | 611 | 706 | -95 |
| 1995. | 629 | 606 | 23 |
| 1994. | 633 | 581 | 52 |
| 1993. | 704 | 614 | 90 |
| 1992. | 728 | 658 | 70 |
| 1991. | 637 | 591 | 46 |
| 1990. | 682 | 534 | 148 |
| 1989. | 722 | 555 | 167 |
| 1988. | 779 | 558 | 221 |
| 1987. | 693 | 510 | 183 |
| 1986. | 769 | 552 | 217 |
| 1985. | 783 | 547 | 236 |
| 1984. | 876 | 528 | 348 |
| 1983. | 880 | 538 | 342 |
| 1982. | 874 | 489 | 385 |
| 1981. | 869 | 489 | 380 |
| 1980. | 944 | 460 | 484 |
| 1979. | 886 | 439 | 447 |
| 1978. | 1.002 | 409 | 593 |
| 1977. | 641 | 319 | 322 |
| 1976. | 742 | 395 | 347 |
| 1975. | 738 | 442 | 296 |
| 1974. | 665 | 428 | 237 |
| 1973. | 462 | 381 | 81 |
| 1972. | 681 | 410 | 271 |
| 1971. | 668 | 426 | 242 |
| 1970. | 657 | 410 | 247 |
| 1969. | 608 | 392 | 216 |
| 1968. | 597 | 359 | 238 |
| 1967. | 644 | 349 | 295 |
| 1966. | 626 | 332 | 294 |
| 1965. | 637 | 359 | 278 |
| 1964. | 643 | 356 | 287 |
| 1963. | 721 | 361 | 360 |
| 1962. | 717 | 320 | 397 |
| 1961. | 802 | 355 | 447 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (9), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Stara Pazova | 9.193 | 13.776 | 17.110 | 18.602 | 18.522 |
| Nova Pazova | 4.604 | 10.658 | 16.016 | 17.105 | 16.115 |
| Novi Banovci | 1.341 | 1.842 | 6.354 | 9.443 | 8.796 |
| Stari Banovci | 2.029 | 2.829 | 4.033 | 5.954 | 5.901 |
| Vojka | 3.748 | 4.923 | 4.642 | 4.752 | 4.338 |
| Golubinci | 4.724 | 4.741 | 4.497 | 4.721 | 4.175 |
| Belegiš | 2.366 | 2.440 | 2.605 | 2.973 | 2.535 |
| Surduk | 1.687 | 1.467 | 1.253 | 1.397 | 1.202 |
| Krnješevci | 855 | 801 | 781 | 845 | 734 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,5% veća od popisa, a 1,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 40,9 muškarci 39,6, žene 42,1
- Muškarci
- 49,2% 32.359
- Žene
- 50,8% 33.444
- Žena na 100 muškaraca
- 103,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.661 | 1.523 |
| 5–9 | 1.683 | 1.671 |
| 10–14 | 1.640 | 1.540 |
| 15–19 | 1.975 | 1.789 |
| 20–24 | 2.200 | 2.092 |
| 25–29 | 2.409 | 2.353 |
| 30–34 | 2.613 | 2.337 |
| 35–39 | 2.353 | 2.227 |
| 40–44 | 2.162 | 2.107 |
| 45–49 | 2.090 | 2.351 |
| 50–54 | 2.482 | 2.596 |
| 55–59 | 2.702 | 2.796 |
| 60–64 | 2.377 | 2.504 |
| 65–69 | 1.320 | 1.554 |
| 70–74 | 1.233 | 1.603 |
| 75–79 | 861 | 1.325 |
| 80–84 | 453 | 697 |
| 85+ | 145 | 379 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,5% veća od popisa, a 1,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,1 muškarci 39,8, žene 42,3
- Muškarci
- 49,2% 32.295
- Žene
- 50,8% 33.323
- Žena na 100 muškaraca
- 103,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.674 | 1.519 |
| 5–9 | 1.683 | 1.630 |
| 10–14 | 1.624 | 1.587 |
| 15–19 | 1.905 | 1.730 |
| 20–24 | 2.161 | 2.019 |
| 25–29 | 2.373 | 2.291 |
| 30–34 | 2.602 | 2.353 |
| 35–39 | 2.407 | 2.225 |
| 40–44 | 2.170 | 2.122 |
| 45–49 | 2.078 | 2.271 |
| 50–54 | 2.352 | 2.520 |
| 55–59 | 2.684 | 2.823 |
| 60–64 | 2.429 | 2.547 |
| 65–69 | 1.419 | 1.658 |
| 70–74 | 1.219 | 1.570 |
| 75–79 | 877 | 1.332 |
| 80–84 | 470 | 740 |
| 85+ | 168 | 386 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,5% veća od popisa, a 1,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,3 muškarci 40,0, žene 42,5
- Muškarci
- 49,2% 32.259
- Žene
- 50,8% 33.254
- Žena na 100 muškaraca
- 103,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.693 | 1.515 |
| 5–9 | 1.673 | 1.618 |
| 10–14 | 1.611 | 1.621 |
| 15–19 | 1.850 | 1.656 |
| 20–24 | 2.114 | 1.951 |
| 25–29 | 2.334 | 2.228 |
| 30–34 | 2.579 | 2.398 |
| 35–39 | 2.489 | 2.230 |
| 40–44 | 2.183 | 2.162 |
| 45–49 | 2.063 | 2.184 |
| 50–54 | 2.270 | 2.463 |
| 55–59 | 2.605 | 2.778 |
| 60–64 | 2.458 | 2.600 |
| 65–69 | 1.580 | 1.819 |
| 70–74 | 1.190 | 1.509 |
| 75–79 | 878 | 1.338 |
| 80–84 | 493 | 788 |
| 85+ | 196 | 396 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,5% veća od popisa, a 1,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,5 muškarci 40,2, žene 42,8
- Muškarci
- 49,2% 32.196
- Žene
- 50,8% 33.193
- Žena na 100 muškaraca
- 103,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.681 | 1.509 |
| 5–9 | 1.678 | 1.604 |
| 10–14 | 1.597 | 1.656 |
| 15–19 | 1.796 | 1.583 |
| 20–24 | 2.060 | 1.888 |
| 25–29 | 2.279 | 2.161 |
| 30–34 | 2.533 | 2.408 |
| 35–39 | 2.555 | 2.273 |
| 40–44 | 2.250 | 2.190 |
| 45–49 | 2.038 | 2.112 |
| 50–54 | 2.186 | 2.419 |
| 55–59 | 2.535 | 2.686 |
| 60–64 | 2.475 | 2.662 |
| 65–69 | 1.772 | 2.006 |
| 70–74 | 1.136 | 1.447 |
| 75–79 | 892 | 1.348 |
| 80–84 | 506 | 818 |
| 85+ | 227 | 423 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,5% veća od popisa, a 1,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,8 muškarci 40,4, žene 43,0
- Muškarci
- 49,3% 32.122
- Žene
- 50,7% 33.091
- Žena na 100 muškaraca
- 103,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.663 | 1.489 |
| 5–9 | 1.691 | 1.566 |
| 10–14 | 1.635 | 1.691 |
| 15–19 | 1.712 | 1.545 |
| 20–24 | 2.023 | 1.844 |
| 25–29 | 2.235 | 2.095 |
| 30–34 | 2.453 | 2.355 |
| 35–39 | 2.602 | 2.319 |
| 40–44 | 2.312 | 2.209 |
| 45–49 | 2.070 | 2.084 |
| 50–54 | 2.072 | 2.370 |
| 55–59 | 2.451 | 2.590 |
| 60–64 | 2.469 | 2.685 |
| 65–69 | 1.980 | 2.224 |
| 70–74 | 1.079 | 1.389 |
| 75–79 | 913 | 1.324 |
| 80–84 | 508 | 862 |
| 85+ | 254 | 450 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,5% veća od popisa, a 1,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,0 muškarci 40,6, žene 43,3
- Muškarci
- 49,3% 32.072
- Žene
- 50,7% 33.016
- Žena na 100 muškaraca
- 102,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.651 | 1.469 |
| 5–9 | 1.695 | 1.549 |
| 10–14 | 1.680 | 1.690 |
| 15–19 | 1.657 | 1.556 |
| 20–24 | 1.969 | 1.807 |
| 25–29 | 2.191 | 2.027 |
| 30–34 | 2.399 | 2.294 |
| 35–39 | 2.612 | 2.324 |
| 40–44 | 2.341 | 2.235 |
| 45–49 | 2.134 | 2.079 |
| 50–54 | 2.002 | 2.301 |
| 55–59 | 2.328 | 2.515 |
| 60–64 | 2.491 | 2.707 |
| 65–69 | 2.105 | 2.368 |
| 70–74 | 1.090 | 1.406 |
| 75–79 | 919 | 1.314 |
| 80–84 | 531 | 891 |
| 85+ | 277 | 484 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,5% veća od popisa, a 1,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,2 muškarci 40,8, žene 43,5
- Muškarci
- 49,3% 32.066
- Žene
- 50,7% 32.967
- Žena na 100 muškaraca
- 102,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.646 | 1.477 |
| 5–9 | 1.716 | 1.542 |
| 10–14 | 1.687 | 1.654 |
| 15–19 | 1.636 | 1.605 |
| 20–24 | 1.899 | 1.749 |
| 25–29 | 2.152 | 1.954 |
| 30–34 | 2.383 | 2.235 |
| 35–39 | 2.597 | 2.354 |
| 40–44 | 2.382 | 2.239 |
| 45–49 | 2.156 | 2.096 |
| 50–54 | 2.001 | 2.234 |
| 55–59 | 2.216 | 2.452 |
| 60–64 | 2.484 | 2.722 |
| 65–69 | 2.134 | 2.415 |
| 70–74 | 1.202 | 1.508 |
| 75–79 | 912 | 1.308 |
| 80–84 | 555 | 901 |
| 85+ | 308 | 522 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,5% veća od popisa, a 1,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,4 muškarci 41,0, žene 43,7
- Muškarci
- 49,4% 32.051
- Žene
- 50,6% 32.871
- Žena na 100 muškaraca
- 102,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.634 | 1.469 |
| 5–9 | 1.738 | 1.528 |
| 10–14 | 1.685 | 1.633 |
| 15–19 | 1.619 | 1.636 |
| 20–24 | 1.850 | 1.682 |
| 25–29 | 2.116 | 1.899 |
| 30–34 | 2.339 | 2.155 |
| 35–39 | 2.584 | 2.411 |
| 40–44 | 2.457 | 2.241 |
| 45–49 | 2.178 | 2.141 |
| 50–54 | 1.990 | 2.146 |
| 55–59 | 2.157 | 2.407 |
| 60–64 | 2.409 | 2.674 |
| 65–69 | 2.143 | 2.461 |
| 70–74 | 1.351 | 1.656 |
| 75–79 | 898 | 1.266 |
| 80–84 | 569 | 912 |
| 85+ | 334 | 554 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,5% veća od popisa, a 1,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,6 muškarci 41,2, žene 44,0
- Muškarci
- 49,4% 32.030
- Žene
- 50,6% 32.764
- Žena na 100 muškaraca
- 102,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.634 | 1.436 |
| 5–9 | 1.733 | 1.525 |
| 10–14 | 1.692 | 1.607 |
| 15–19 | 1.615 | 1.662 |
| 20–24 | 1.803 | 1.608 |
| 25–29 | 2.073 | 1.863 |
| 30–34 | 2.278 | 2.087 |
| 35–39 | 2.546 | 2.415 |
| 40–44 | 2.530 | 2.281 |
| 45–49 | 2.250 | 2.179 |
| 50–54 | 1.973 | 2.072 |
| 55–59 | 2.075 | 2.379 |
| 60–64 | 2.358 | 2.582 |
| 65–69 | 2.156 | 2.515 |
| 70–74 | 1.504 | 1.836 |
| 75–79 | 861 | 1.209 |
| 80–84 | 593 | 928 |
| 85+ | 356 | 580 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,5% veća od popisa, a 1,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,8 muškarci 41,3, žene 44,2
- Muškarci
- 49,4% 31.978
- Žene
- 50,6% 32.699
- Žena na 100 muškaraca
- 102,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.633 | 1.421 |
| 5–9 | 1.712 | 1.513 |
| 10–14 | 1.702 | 1.575 |
| 15–19 | 1.662 | 1.692 |
| 20–24 | 1.726 | 1.561 |
| 25–29 | 2.036 | 1.845 |
| 30–34 | 2.253 | 2.039 |
| 35–39 | 2.460 | 2.365 |
| 40–44 | 2.591 | 2.322 |
| 45–49 | 2.306 | 2.207 |
| 50–54 | 2.024 | 2.052 |
| 55–59 | 1.960 | 2.338 |
| 60–64 | 2.286 | 2.487 |
| 65–69 | 2.165 | 2.550 |
| 70–74 | 1.673 | 2.038 |
| 75–79 | 805 | 1.152 |
| 80–84 | 607 | 912 |
| 85+ | 377 | 630 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,5% veća od popisa, a 1,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,9 muškarci 41,4, žene 44,4
- Muškarci
- 49,4% 31.867
- Žene
- 50,6% 32.638
- Žena na 100 muškaraca
- 102,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.606 | 1.414 |
| 5–9 | 1.711 | 1.494 |
| 10–14 | 1.700 | 1.567 |
| 15–19 | 1.718 | 1.702 |
| 20–24 | 1.682 | 1.567 |
| 25–29 | 1.973 | 1.816 |
| 30–34 | 2.233 | 1.999 |
| 35–39 | 2.400 | 2.312 |
| 40–44 | 2.627 | 2.337 |
| 45–49 | 2.322 | 2.236 |
| 50–54 | 2.108 | 2.058 |
| 55–59 | 1.899 | 2.267 |
| 60–64 | 2.156 | 2.421 |
| 65–69 | 2.207 | 2.578 |
| 70–74 | 1.744 | 2.156 |
| 75–79 | 810 | 1.161 |
| 80–84 | 583 | 896 |
| 85+ | 388 | 657 |
- Prosečna starost
- 43,1 muškarci 41,6, žene 44,5
- Muškarci
- 49,0% 30.564
- Žene
- 51,0% 31.754
- Žena na 100 muškaraca
- 103,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.640 | 1.506 |
| 5–9 | 1.700 | 1.495 |
| 10–14 | 1.684 | 1.527 |
| 15–19 | 1.644 | 1.564 |
| 20–24 | 1.552 | 1.528 |
| 25–29 | 1.755 | 1.641 |
| 30–34 | 1.987 | 1.853 |
| 35–39 | 2.152 | 2.153 |
| 40–44 | 2.460 | 2.294 |
| 45–49 | 2.262 | 2.137 |
| 50–54 | 2.053 | 2.041 |
| 55–59 | 1.863 | 2.128 |
| 60–64 | 2.048 | 2.375 |
| 65–69 | 2.215 | 2.636 |
| 70–74 | 1.791 | 2.178 |
| 75–79 | 923 | 1.205 |
| 80–84 | 524 | 907 |
| 85+ | 311 | 586 |
- Prosečna starost
- 43,2 muškarci 41,7, žene 44,7
- Muškarci
- 49,1% 30.635
- Žene
- 50,9% 31.812
- Žena na 100 muškaraca
- 103,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.577 | 1.492 |
| 5–9 | 1.708 | 1.516 |
| 10–14 | 1.735 | 1.518 |
| 15–19 | 1.656 | 1.551 |
| 20–24 | 1.543 | 1.548 |
| 25–29 | 1.751 | 1.623 |
| 30–34 | 1.955 | 1.839 |
| 35–39 | 2.137 | 2.098 |
| 40–44 | 2.442 | 2.334 |
| 45–49 | 2.352 | 2.161 |
| 50–54 | 2.063 | 2.081 |
| 55–59 | 1.854 | 2.081 |
| 60–64 | 2.005 | 2.315 |
| 65–69 | 2.190 | 2.586 |
| 70–74 | 1.814 | 2.232 |
| 75–79 | 1.011 | 1.341 |
| 80–84 | 529 | 892 |
| 85+ | 313 | 604 |
- Prosečna starost
- 43,3 muškarci 41,8, žene 44,8
- Muškarci
- 49,0% 30.724
- Žene
- 51,0% 31.917
- Žena na 100 muškaraca
- 103,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.553 | 1.518 |
| 5–9 | 1.745 | 1.542 |
| 10–14 | 1.735 | 1.511 |
| 15–19 | 1.676 | 1.533 |
| 20–24 | 1.550 | 1.587 |
| 25–29 | 1.727 | 1.584 |
| 30–34 | 1.924 | 1.819 |
| 35–39 | 2.116 | 2.056 |
| 40–44 | 2.406 | 2.368 |
| 45–49 | 2.414 | 2.189 |
| 50–54 | 2.129 | 2.111 |
| 55–59 | 1.837 | 2.024 |
| 60–64 | 1.946 | 2.272 |
| 65–69 | 2.149 | 2.491 |
| 70–74 | 1.829 | 2.306 |
| 75–79 | 1.143 | 1.514 |
| 80–84 | 523 | 863 |
| 85+ | 322 | 629 |
- Prosečna starost
- 43,4 muškarci 42,0, žene 44,9
- Muškarci
- 49,0% 30.883
- Žene
- 51,0% 32.080
- Žena na 100 muškaraca
- 103,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.554 | 1.537 |
| 5–9 | 1.759 | 1.584 |
| 10–14 | 1.733 | 1.511 |
| 15–19 | 1.691 | 1.518 |
| 20–24 | 1.604 | 1.629 |
| 25–29 | 1.672 | 1.545 |
| 30–34 | 1.940 | 1.820 |
| 35–39 | 2.119 | 2.046 |
| 40–44 | 2.346 | 2.348 |
| 45–49 | 2.456 | 2.227 |
| 50–54 | 2.188 | 2.126 |
| 55–59 | 1.875 | 2.004 |
| 60–64 | 1.863 | 2.226 |
| 65–69 | 2.078 | 2.401 |
| 70–74 | 1.868 | 2.358 |
| 75–79 | 1.287 | 1.712 |
| 80–84 | 516 | 828 |
| 85+ | 334 | 660 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 82,6% | 82,9% | 51.465 | |
| Slovaci | 6,5% | 7,9% | 4.055 | |
| Romi | 2,0% | 1,8% | 1.253 | |
| Hrvati | 1,4% | 2,0% | 862 | |
| Nisu se izjasnili | 2,0% | 2,8% | 1.266 | |
| Nepoznato | 3,8% | 0,7% | 2.351 |
Grupe ispod 1% (19)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Jugosloveni | 0,37% | 0,3% | 231 |
| Makedonci | 0,20% | 0,3% | 123 |
| Ostali | 0,19% | 0,1% | 119 |
| Regionalna pripadnost | 0,18% | 0,3% | 112 |
| Mađari | 0,16% | 0,2% | 101 |
| Rusi | 0,15% | 0,1% | 91 |
| Crnogorci | 0,12% | 0,2% | 75 |
| Muslimani | 0,07% | 0,1% | 42 |
| Ukrajinci | 0,06% | 0,1% | 38 |
| Goranci | 0,04% | 0,0% | 23 |
| Bošnjaci | 0,04% | 0,0% | 22 |
| Slovenci | 0,03% | 0,0% | 21 |
| Bugari | 0,03% | 0,0% | 17 |
| Nemci | 0,03% | 0,0% | 17 |
| Albanci | 0,02% | 0,0% | 12 |
| Rusini | 0,01% | 0,0% | 7 |
| Vlasi | 0,01% | 0,0% | 6 |
| Rumuni | 0,01% | 0,0% | 5 |
| Bunjevci | 0,01% | 0,0% | 4 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 84,1% | 84,3% | 52.439 | |
| Protestantska | 6,0% | 7,5% | 3.752 | |
| Katolička | 2,0% | 2,6% | 1.239 | |
| Nisu se izjasnili | 2,5% | 3,5% | 1.534 | |
| Nepoznato | 4,1% | 0,8% | 2.558 |
Grupe ispod 1% (6)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Nisu vernici | 0,72% | 0,7% | 449 |
| Ostale hrišćanske | 0,30% | 0,3% | 187 |
| Islamska | 0,19% | 0,2% | 120 |
| Agnostici | 0,05% | 0,0% | 33 |
| Istočnjačke | 0,01% | 0,0% | 4 |
| Judaistička | 0,00% | 0,0% | 3 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 116.471 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
- Prosečna plata
- 109.197 RSD
- Stanovanje mesečno
- 36.546 tražena cena*, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,40 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: tražena cena iz oglasa, svedena na skalu ugovorenih cena i kirija. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 27.489
- Prazni i napušteni
- 13,2%
- Pod zakupom
- 6,1%
- Zgrade starije od 1971.
- 23%
- Viša ili visoka škola
- 17,2%
- Bez srednje škole
- 20,9%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 109.197 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 401
- Aktivnih firmi
- 1.305 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 836 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 75.265 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 18.501 RSD, 24,9% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 74
- Stanovnika po lekaru
- 851
- Zubara
- 13
- Farmaceuta
- 12
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 508 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 9
- Dece u vrtiću
- 2.860 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 65% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 25.277 | 40,6% | 21.366 | 32,5% |
| Penzioneri | 14.240 | 22,9% | 13.042 | 19,8% |
| Deca do 15 godina | 9.552 | 15,3% | 9.683 | 14,7% |
| Učenici i studenti | 3.717 | 6,0% | 4.947 | 7,5% |
| Nezaposleni | 2.531 | 4,1% | 5.956 | 9,1% |
| Domaćinstvo i ostali | 7.001 | 11,2% | 10.798 | 16,4% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 9,1%. Godišnje, PIO fond: 12.791 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 53.028 RSD, 51 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 89,5%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 29,3%
- Prečišćene otpadne vode
- 0,0%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 99,9%
- Divlje deponije, prijavljene
- 6
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 194 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 711
- Fiksni, preuzimanje
- 147 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
- PM2.5 zimi, procena
- 42,9
- Leti, model
- 8,4
Procena Ovde nema SEPA stanice za PM2.5. Prikazan je atmosferski model za 2025, a zimska vrednost je pomnožena sa 1,30, koliko model u proseku potcenjuje merenja. Stvarna vrednost može biti znatno drugačija. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 139
- Sa poginulima 2025.
- 2
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 18,4 65.102 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 131 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 0 od 141 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (15% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 258
- Za imovinu
- 49
- Za život i telo
- 22
- U saobraćaju
- 27
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 57 min 127. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 37 min 33. od 161
- Do Beograda*
- 37 min 14. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 26 min 84. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.