Sva mesta · Grad Beograd
Novi Beograd
Novi Beograd: iznad proseka svih mesta po poslu i plati (92) i školama i vrtićima (93), ispod proseka po vazduhu (44). Stanovništvo od popisa 2022: −1,4%, prosek regiona +0,1%.
206.866 stanovnika185.548 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 6. i 8. mesta.
Kako računamoProfil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika206.866 2025.→ 1,4% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 1991.
- 224.424
- Najmanje, 1948.
- 9.195
- Broj stanovnika
- 206.866
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 3. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 206.866 2024. 207.847 2023. 209.052 2022. 209.763 2011. 214.506 2002. 217.773 1991. 224.424 1981. 173.541 1971. 92.200 1961. 33.347 1953. 11.339 1948. 9.195 Neto plata185.548 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 29,8% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 174.887 RSD
- Najmanje, 2018.
- 75.449 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 185.548 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 3. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 174.887 93.603 2024. 158.978 83.346 2023. 142.344 72.735 2022. 123.871 63.533 2021. 105.590 56.572 2020. 94.844 52.069 2019. 87.131 47.718 2018. 75.449 43.470 Zaposlenih92.898 2026.▲ 5,5% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2025.
- 92.935
- Najmanje, 2016.
- 81.164
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 4. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 92.898 2025. 92.935 2024. 92.553 2023. 92.230 2022. 89.503 2021. 88.020 2020. 86.382 2019. 85.437 2018. 84.505 2017. 82.772 2016. 81.164 Korisnici penzija57.462 2026.▼ 1,6% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2018.
- 60.898
- Najmanje, 2024.
- 57.383
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 38. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 57.462 2025. 57.529 2024. 57.383 2023. 57.541 2022. 57.824 2021. 58.423 2020. 59.717 2019. 60.496 2018. 60.898 Odseljeni4.790 2025.▼ 25,5% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 6.427
- Najmanje, 2025.
- 4.790
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 91. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 4.790 2024. 5.252 2023. 5.734 2022. 6.427 Doseljeni4.637 2025.▼ 24,5% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 6.142
- Najmanje, 2025.
- 4.637
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 91. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 4.637 2024. 4.808 2023. 5.233 2022. 6.142
Još trendova (11)
Novi stanovi, po m²305.362 RSD 2023.▼ 16,2% od 2019. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna cena novog stana po kvadratnom metru, RZS. U malom mestu je godišnje malo prodaja, pa broj jače skače.
- Najviše, 2023.
- 305.362 RSD
- Najmanje, 2021.
- 272.324 RSD
- Cena novih stanova po m²
- 305.362 RSD
- Prosek mesta
- 135.783 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 84. od 87
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2023. 305.362 143.298 2022. 305.158 126.155 2021. 272.324 114.840 2020. 273.895 108.603 2019. 274.857 107.098 Noćenja turista620.255 2025.▲ 23,3% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2024.
- 634.788
- Najmanje, 2013.
- 204.134
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 22. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 620.255 2024. 634.788 2023. 589.212 2022. 614.849 2021. 310.191 2020. 207.213 2019. 502.976 2018. 452.465 2017. 409.597 2016. 359.164 2015. 309.235 2014. 272.227 2013. 204.134 2012. 219.691 2011. 250.042 2010. 256.030 Mala matura550 2026.→ 0,0% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2025.
- 555
- Najmanje, 2023.
- 550
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 5. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 550 481 2025. 555 479 2024. 550 483 2023. 550 483 PM2.5, godišnje20,8 µg/m³ 2024.▼ 17,8% od 2021.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Godišnji prosek sitnih čestica PM2.5 u vazduhu, izmeren na stanicama. Manje je bolje.
- Najviše, 2021.
- 25,3 µg/m³
- Najmanje, 2023.
- 19,9 µg/m³
- PM2.5 godišnje, izmereno
- 20,8 µg/m³
- Prosek mesta
- 24,8 µg/m³
- Položaj, 1. je najbolje
- 4. od 20
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2024. 20,8 24,8 2023. 19,9 23,3 2022. 21,5 25,9 2021. 25,3 27,1 Saobraćajne nezgode1.732 2025.▼ 13,2% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2016.
- 2.731
- Najmanje, 2024.
- 1.726
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 160. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 1.732 2024. 1.726 2023. 1.894 2022. 1.916 2021. 2.117 2020. 1.996 2019. 2.593 2018. 2.633 2017. 2.713 2016. 2.731 Noćno svetlo, sa satelita100. od 161 po stanovniku 2025.▲ 4,9% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2025.
- 19.052
- Najmanje, 2012.
- 17.136
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 100. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 19.052 2024. 18.701 2023. 17.368 2022. 18.638 2021. 18.703 2020. 18.164 2019. 18.524 2018. 18.192 2017. 18.050 2016. 17.694 2015. 17.540 2014. 17.575 2013. 17.321 2012. 17.136 Prosečna penzija84.009 RSD 2026.▲ 36,2% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2025.
- 84.150 RSD
- Najmanje, 2019.
- 39.455 RSD
- Prosečna penzija
- 84.009 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 5. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 84.009 50.307 2025. 84.150 50.246 2024. 75.337 44.693 2023. 59.347 35.047 2022. 50.355 29.593 2021. 43.876 25.699 2020. 41.488 24.231 2019. 39.455 22.945 2018. 39.550 22.892 Divlje deponije, prijavljene6 2024.▲ 20,0% od 2019.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2022.
- 22
- Najmanje, 2018.
- 4
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 111. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 6 2022. 22 2020. 5 2019. 5 2018. 4 Životni vek78,3 god. 2025.▲ 1,7% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 76,2 80,3 2024. 75,9 79,9 2023. 74,7 79,2 Brakovi888 2025.▲ 25,2% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2011.
- 1.370
- Najmanje, 2020.
- 709
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 66. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 888 2024. 931 2023. 953 2022. 982 2021. 927 2020. 709 2019. 1.063 2018. 1.182 2017. 1.134 2016. 1.150 2015. 1.192 2014. 1.286 2013. 1.281 2012. 1.258 2011. 1.370 2010. 1.324 Stanovi po dozvolama2.073 2025.▲ 92,7% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2025.
- 2.073
- Najmanje, 2008.
- 174
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 20. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 2.073 2024. 1.455 2023. 1.819 2022. 1.488 2021. 858 2020. 1.076 2019. 1.221 2018. 786 2017. 209 2016. 487 2015. 452 2014. 701 2013. 231 2012. 573 2011. 455 2010. 254 2009. 367 2008. 174 2007. 221
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Naši nalazi
* Naše računanje. Tražene cene su medijana oglasa, bez ponovljenih, gde ih ima bar 10. Tražene kirije i cene ulaze u Priuštivost. Ostalo su podaci navedenih izvora van državne statistike.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 185.548 RSD | 137.812 | 96.554 | 3. od 17 | 3. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 714 | 664 | 521 | 4. od 17 | 4. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 18,4 | 21,5 | 55,9 | 8. od 17 | 13. od 161 |
| Promena od 2022. | -1,4 % | 0,1 | -2,6 | 14. od 17 | 32. od 161 |
| Deca do 14 godina | 15,4 % | 15,0 | 13,5 | 6. od 17 | 21. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 50,4 % | 32,4 | 13,9 | 4. od 17 | 4. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 550 | 515 | 480 | 2. od 17 | 5. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 16,0 | 73,4 | 17,1 | 8. od 17 | 89. od 161 |
| Cena stana po m² | 3.084 € | 2.986 | 1.291 | 7. od 10 | 34. od 37 |
| Mobilna mreža Procena | 415 Mb/s | 259 | 156 | 1. od 17 | 1. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 33,5 µg/m³ | 40,4 | 33,4 | 2. od 17 | 82. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 9,4 | 19,2 | 17,6 | 1. od 17 | 14. od 161 |
Slična mesta: Rakovica, Čukarica, Voždovac, Zemun, Zvezdara. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 185.548 RSD | 141.632 RSD |
| Firme na 1.000 stanovnika | 58,4 | 28,3 |
| Sa višom ili visokom školom | 50,4 % | 36,8 % |
| Mobilna mreža | 415 Mb/s | 296 Mb/s |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 9,4 | 15,8 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena | 33,5 µg/m³ | 43,1 µg/m³ |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 714 | 651 |
| Skor na maloj maturi | 550 | 528 |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Neto doseljeni na 1.000 godišnje | -1,8 | 1,1 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 16,0 | 17,3 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 18,4 | 17,9 |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 5,1 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 2,8 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 1,4 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 4,5 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 2,2 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 22,7 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 1,1 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 169.182 punoletnih po RZS proceni | 142.609 glasalo 2026. | 84 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 169.182 punoletnih po RZS proceni | 196.985 na biračkom spisku | 116 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 2.157 očekivanih osmaka po RZS proceni | 2.135 stvarno na maloj maturi | 99 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 101.428 stanova | 88.702 nastanjeno | 88% |
| Šta plata stvarno kupuje?RGZ, stvarne kupoprodaje 2025, kurs 117,2. | 185.548 RSD prosečna plata | 3.084 € medijana ugovorenog m² | 0,51 m² za platu |
| Koliko se traži, a koliko se plaća?Naše računanje. RGZ 3.084 € iz 2025. pomeren je za 1,4 god. uz rast od 10,4% godišnje. Stanovi u dva izvora nisu isti, pa ovo nije popust pri kupovini. | 3.535 € ugovorena cena, svedena na 2026-11 | 3.431 € tražena u oglasima | 0,97 puta |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 206.866 stanovnika | 92,1 zračenja na 1.000 stanovnika | 100. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 202.617
- Novi punoletni
- +5.473
- Umrli
- −7.851
- Ostatak
- −3.254
- Spisak 2026.
- 196.985
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 76,2 god.
- Životni vek, žene
- 80,3 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 54,2
- Tumori na 10.000
- 35,0
- Bolesti disanja na 10.000
- 7,5
- Povrede i trovanja na 10.000
- 2,0
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- -1,8
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 4,5
- Razvodi na 100 brakova
- 11,3
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 7,4
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 24,2
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 4,42
- Matematika, skor
- 558
- Maternji jezik, skor
- 550
- Ocena prema testu*
- 0,21
Srednje škole
- Srednjih škola
- 7
- Gimnazija
- 3
- Srednjoškolaca na 1.000
- 24,2
- Učenika po nastavniku
- 10,2
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 206.866
- Promena od 2022.
- -1,4%
- Dece do 14
- 15,4%
- Starijih od 65
- 21,9%
Na popisu 2011. bilo je 214.506, a 2022. 209.763 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 2.000
- Umrli 2025.
- 2.587
- Prirodni priraštaj
- -587 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 2.000 | 2.587 | -587 |
| 2024. | 1.967 | 2.745 | -778 |
| 2023. | 2.036 | 2.723 | -687 |
| 2022. | 2.162 | 2.967 | -805 |
| 2021. | 2.123 | 3.784 | -1.661 |
| 2020. | 2.051 | 3.267 | -1.216 |
| 2019. | 2.288 | 2.754 | -466 |
| 2018. | 2.248 | 2.806 | -558 |
| 2017. | 2.384 | 2.774 | -390 |
| 2016. | 2.233 | 2.748 | -515 |
| 2015. | 2.440 | 2.707 | -267 |
| 2014. | 2.351 | 2.713 | -362 |
| 2013. | 2.284 | 2.715 | -431 |
| 2012. | 2.363 | 2.683 | -320 |
| 2011. | 2.233 | 2.666 | -433 |
| 2010. | 2.344 | 2.599 | -255 |
| 2009. | 2.387 | 2.684 | -297 |
| 2008. | 2.184 | 2.582 | -398 |
| 2007. | 2.032 | 2.547 | -515 |
| 2006. | 2.020 | 2.478 | -458 |
| 2005. | 2.019 | 2.477 | -458 |
| 2004. | 1.941 | 2.468 | -527 |
| 2003. | 2.004 | 2.385 | -381 |
| 2002. | 2.027 | 2.397 | -370 |
| 2001. | 2.021 | 2.371 | -350 |
| 2000. | 1.781 | 2.462 | -681 |
| 1999. | 1.740 | 2.373 | -633 |
| 1998. | 1.884 | 2.225 | -341 |
| 1997. | 1.881 | 2.091 | -210 |
| 1996. | 1.955 | 2.130 | -175 |
| 1995. | 2.093 | 1.955 | 138 |
| 1994. | 1.951 | 1.853 | 98 |
| 1993. | 2.033 | 1.754 | 279 |
| 1992. | 2.077 | 1.728 | 349 |
| 1991. | 2.057 | 1.482 | 575 |
| 1990. | 1.977 | 1.376 | 601 |
| 1989. | 1.918 | 1.263 | 655 |
| 1988. | 2.165 | 1.212 | 953 |
| 1987. | 2.187 | 1.200 | 987 |
| 1986. | 2.211 | 1.123 | 1.088 |
| 1985. | 2.259 | 1.030 | 1.229 |
| 1984. | 2.431 | 948 | 1.483 |
| 1983. | 2.498 | 968 | 1.530 |
| 1982. | 2.235 | 841 | 1.394 |
| 1981. | 2.280 | 853 | 1.427 |
| 1980. | 2.320 | 775 | 1.545 |
| 1979. | 2.299 | 713 | 1.586 |
| 1978. | 2.282 | 677 | 1.605 |
| 1977. | 2.124 | 604 | 1.520 |
| 1976. | 2.058 | 537 | 1.521 |
| 1975. | 1.729 | 488 | 1.241 |
| 1974. | 1.659 | 445 | 1.214 |
| 1973. | 1.395 | 405 | 990 |
| 1972. | 1.128 | 397 | 731 |
| 1971. | 1.132 | 333 | 799 |
| 1970. | 1.072 | 340 | 732 |
| 1969. | 1.054 | 325 | 729 |
| 1968. | 893 | 282 | 611 |
| 1967. | 827 | 249 | 578 |
| 1966. | 826 | 177 | 649 |
| 1965. | 782 | 159 | 623 |
| 1964. | 657 | 137 | 520 |
| 1963. | 666 | 139 | 527 |
| 1962. | 618 | 136 | 482 |
| 1961. | 504 | 149 | 355 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (1), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Beograd (Novi Beograd) | 9.195 | 92.200 | 224.424 | 214.506 | 209.763 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,1% veća od popisa, a 2,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,9 muškarci 41,3, žene 44,3
- Muškarci
- 46,4% 99.577
- Žene
- 53,6% 115.010
- Žena na 100 muškaraca
- 115,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 5.296 | 4.969 |
| 5–9 | 4.703 | 4.483 |
| 10–14 | 4.328 | 4.145 |
| 15–19 | 4.934 | 4.745 |
| 20–24 | 5.938 | 5.912 |
| 25–29 | 7.835 | 8.532 |
| 30–34 | 8.566 | 9.303 |
| 35–39 | 7.787 | 8.619 |
| 40–44 | 6.723 | 7.171 |
| 45–49 | 6.075 | 7.195 |
| 50–54 | 6.452 | 8.077 |
| 55–59 | 8.089 | 10.226 |
| 60–64 | 7.211 | 9.435 |
| 65–69 | 4.107 | 5.535 |
| 70–74 | 4.545 | 6.254 |
| 75–79 | 3.580 | 5.275 |
| 80–84 | 2.023 | 3.492 |
| 85+ | 1.385 | 1.642 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,1% veća od popisa, a 2,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,0 muškarci 41,3, žene 44,4
- Muškarci
- 46,4% 99.431
- Žene
- 53,6% 115.036
- Žena na 100 muškaraca
- 115,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 5.511 | 5.130 |
| 5–9 | 4.741 | 4.485 |
| 10–14 | 4.331 | 4.238 |
| 15–19 | 4.850 | 4.529 |
| 20–24 | 5.732 | 5.749 |
| 25–29 | 7.502 | 8.191 |
| 30–34 | 8.588 | 9.307 |
| 35–39 | 8.024 | 8.871 |
| 40–44 | 6.869 | 7.437 |
| 45–49 | 6.012 | 7.007 |
| 50–54 | 6.218 | 7.849 |
| 55–59 | 7.807 | 9.814 |
| 60–64 | 7.428 | 9.741 |
| 65–69 | 4.347 | 5.930 |
| 70–74 | 4.302 | 6.017 |
| 75–79 | 3.741 | 5.322 |
| 80–84 | 1.884 | 3.572 |
| 85+ | 1.544 | 1.847 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,1% veća od popisa, a 2,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,0 muškarci 41,3, žene 44,5
- Muškarci
- 46,3% 99.311
- Žene
- 53,7% 115.200
- Žena na 100 muškaraca
- 116,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 5.700 | 5.292 |
| 5–9 | 4.852 | 4.549 |
| 10–14 | 4.396 | 4.315 |
| 15–19 | 4.740 | 4.402 |
| 20–24 | 5.507 | 5.513 |
| 25–29 | 7.195 | 7.876 |
| 30–34 | 8.527 | 9.297 |
| 35–39 | 8.222 | 9.069 |
| 40–44 | 7.100 | 7.792 |
| 45–49 | 6.046 | 6.935 |
| 50–54 | 6.066 | 7.688 |
| 55–59 | 7.269 | 9.208 |
| 60–64 | 7.574 | 9.942 |
| 65–69 | 4.805 | 6.568 |
| 70–74 | 4.032 | 5.674 |
| 75–79 | 3.805 | 5.362 |
| 80–84 | 1.906 | 3.691 |
| 85+ | 1.569 | 2.027 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,1% veća od popisa, a 2,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,1 muškarci 41,3, žene 44,6
- Muškarci
- 46,2% 99.102
- Žene
- 53,8% 115.175
- Žena na 100 muškaraca
- 116,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 5.836 | 5.452 |
| 5–9 | 4.993 | 4.690 |
| 10–14 | 4.533 | 4.351 |
| 15–19 | 4.584 | 4.266 |
| 20–24 | 5.308 | 5.318 |
| 25–29 | 6.880 | 7.511 |
| 30–34 | 8.434 | 9.277 |
| 35–39 | 8.329 | 9.176 |
| 40–44 | 7.346 | 8.109 |
| 45–49 | 6.160 | 6.968 |
| 50–54 | 5.935 | 7.447 |
| 55–59 | 6.748 | 8.629 |
| 60–64 | 7.574 | 10.005 |
| 65–69 | 5.367 | 7.346 |
| 70–74 | 3.730 | 5.287 |
| 75–79 | 3.767 | 5.353 |
| 80–84 | 2.072 | 3.801 |
| 85+ | 1.506 | 2.189 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,1% veća od popisa, a 2,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,1 muškarci 41,2, žene 44,7
- Muškarci
- 46,3% 99.093
- Žene
- 53,7% 115.136
- Žena na 100 muškaraca
- 116,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 6.003 | 5.671 |
| 5–9 | 5.176 | 4.826 |
| 10–14 | 4.696 | 4.433 |
| 15–19 | 4.426 | 4.136 |
| 20–24 | 5.154 | 5.165 |
| 25–29 | 6.557 | 7.141 |
| 30–34 | 8.273 | 9.122 |
| 35–39 | 8.485 | 9.340 |
| 40–44 | 7.490 | 8.371 |
| 45–49 | 6.341 | 7.023 |
| 50–54 | 5.877 | 7.207 |
| 55–59 | 6.323 | 8.112 |
| 60–64 | 7.430 | 9.885 |
| 65–69 | 5.978 | 8.213 |
| 70–74 | 3.483 | 4.973 |
| 75–79 | 3.642 | 5.315 |
| 80–84 | 2.268 | 3.815 |
| 85+ | 1.491 | 2.388 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,1% veća od popisa, a 2,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,1 muškarci 41,2, žene 44,7
- Muškarci
- 46,3% 99.065
- Žene
- 53,7% 115.067
- Žena na 100 muškaraca
- 116,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 6.126 | 5.810 |
| 5–9 | 5.374 | 4.961 |
| 10–14 | 4.788 | 4.473 |
| 15–19 | 4.330 | 4.156 |
| 20–24 | 5.046 | 4.923 |
| 25–29 | 6.317 | 6.957 |
| 30–34 | 8.027 | 8.861 |
| 35–39 | 8.592 | 9.429 |
| 40–44 | 7.648 | 8.629 |
| 45–49 | 6.569 | 7.123 |
| 50–54 | 5.834 | 7.006 |
| 55–59 | 5.943 | 7.727 |
| 60–64 | 7.269 | 9.659 |
| 65–69 | 6.373 | 8.800 |
| 70–74 | 3.463 | 4.963 |
| 75–79 | 3.480 | 5.223 |
| 80–84 | 2.388 | 3.801 |
| 85+ | 1.498 | 2.566 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,1% veća od popisa, a 2,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,1 muškarci 41,1, žene 44,7
- Muškarci
- 46,3% 98.997
- Žene
- 53,7% 114.988
- Žena na 100 muškaraca
- 116,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 6.203 | 5.854 |
| 5–9 | 5.609 | 5.174 |
| 10–14 | 4.810 | 4.444 |
| 15–19 | 4.326 | 4.255 |
| 20–24 | 4.958 | 4.686 |
| 25–29 | 6.103 | 6.793 |
| 30–34 | 7.763 | 8.679 |
| 35–39 | 8.636 | 9.431 |
| 40–44 | 7.905 | 8.858 |
| 45–49 | 6.747 | 7.346 |
| 50–54 | 5.765 | 6.811 |
| 55–59 | 5.714 | 7.476 |
| 60–64 | 6.971 | 9.222 |
| 65–69 | 6.539 | 9.038 |
| 70–74 | 3.692 | 5.366 |
| 75–79 | 3.313 | 5.020 |
| 80–84 | 2.461 | 3.841 |
| 85+ | 1.482 | 2.694 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,1% veća od popisa, a 2,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,0 muškarci 41,1, žene 44,7
- Muškarci
- 46,3% 98.863
- Žene
- 53,7% 114.879
- Žena na 100 muškaraca
- 116,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 6.214 | 5.873 |
| 5–9 | 5.868 | 5.401 |
| 10–14 | 4.876 | 4.497 |
| 15–19 | 4.406 | 4.305 |
| 20–24 | 4.832 | 4.534 |
| 25–29 | 5.862 | 6.504 |
| 30–34 | 7.436 | 8.458 |
| 35–39 | 8.648 | 9.468 |
| 40–44 | 8.077 | 9.024 |
| 45–49 | 6.984 | 7.641 |
| 50–54 | 5.783 | 6.710 |
| 55–59 | 5.589 | 7.277 |
| 60–64 | 6.467 | 8.608 |
| 65–69 | 6.649 | 9.169 |
| 70–74 | 4.084 | 5.967 |
| 75–79 | 3.093 | 4.711 |
| 80–84 | 2.523 | 3.909 |
| 85+ | 1.472 | 2.823 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,1% veća od popisa, a 2,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,1 muškarci 41,0, žene 44,8
- Muškarci
- 46,2% 98.517
- Žene
- 53,8% 114.523
- Žena na 100 muškaraca
- 116,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 6.139 | 5.799 |
| 5–9 | 6.054 | 5.598 |
| 10–14 | 5.027 | 4.647 |
| 15–19 | 4.540 | 4.304 |
| 20–24 | 4.630 | 4.401 |
| 25–29 | 5.647 | 6.228 |
| 30–34 | 7.090 | 8.114 |
| 35–39 | 8.575 | 9.450 |
| 40–44 | 8.179 | 9.138 |
| 45–49 | 7.210 | 7.952 |
| 50–54 | 5.889 | 6.719 |
| 55–59 | 5.486 | 7.042 |
| 60–64 | 6.022 | 8.047 |
| 65–69 | 6.572 | 9.152 |
| 70–74 | 4.573 | 6.665 |
| 75–79 | 2.879 | 4.403 |
| 80–84 | 2.509 | 3.944 |
| 85+ | 1.496 | 2.920 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,1% veća od popisa, a 2,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,1 muškarci 41,0, žene 44,9
- Muškarci
- 46,2% 97.872
- Žene
- 53,8% 113.916
- Žena na 100 muškaraca
- 116,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 5.955 | 5.610 |
| 5–9 | 6.202 | 5.791 |
| 10–14 | 5.206 | 4.791 |
| 15–19 | 4.669 | 4.346 |
| 20–24 | 4.430 | 4.276 |
| 25–29 | 5.472 | 5.999 |
| 30–34 | 6.766 | 7.766 |
| 35–39 | 8.392 | 9.312 |
| 40–44 | 8.359 | 9.294 |
| 45–49 | 7.282 | 8.190 |
| 50–54 | 6.068 | 6.738 |
| 55–59 | 5.408 | 6.817 |
| 60–64 | 5.629 | 7.572 |
| 65–69 | 6.349 | 8.974 |
| 70–74 | 5.047 | 7.433 |
| 75–79 | 2.686 | 4.119 |
| 80–84 | 2.388 | 3.935 |
| 85+ | 1.564 | 2.953 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,1% veća od popisa, a 2,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,0 muškarci 40,9, žene 44,8
- Muškarci
- 46,2% 96.945
- Žene
- 53,8% 112.996
- Žena na 100 muškaraca
- 116,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 5.789 | 5.462 |
| 5–9 | 6.256 | 5.885 |
| 10–14 | 5.368 | 4.928 |
| 15–19 | 4.738 | 4.368 |
| 20–24 | 4.323 | 4.257 |
| 25–29 | 5.339 | 5.728 |
| 30–34 | 6.538 | 7.545 |
| 35–39 | 8.136 | 9.090 |
| 40–44 | 8.465 | 9.340 |
| 45–49 | 7.359 | 8.402 |
| 50–54 | 6.272 | 6.808 |
| 55–59 | 5.346 | 6.601 |
| 60–64 | 5.251 | 7.221 |
| 65–69 | 6.125 | 8.739 |
| 70–74 | 5.255 | 7.827 |
| 75–79 | 2.622 | 4.070 |
| 80–84 | 2.230 | 3.816 |
| 85+ | 1.533 | 2.909 |
- Prosečna starost
- 43,4 muškarci 41,4, žene 45,2
- Muškarci
- 46,3% 97.078
- Žene
- 53,7% 112.685
- Žena na 100 muškaraca
- 116,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 5.405 | 5.085 |
| 5–9 | 5.716 | 5.416 |
| 10–14 | 5.338 | 5.030 |
| 15–19 | 4.620 | 4.381 |
| 20–24 | 4.696 | 4.870 |
| 25–29 | 5.540 | 5.778 |
| 30–34 | 6.338 | 7.119 |
| 35–39 | 7.786 | 8.684 |
| 40–44 | 8.590 | 9.376 |
| 45–49 | 7.637 | 8.606 |
| 50–54 | 6.611 | 7.175 |
| 55–59 | 5.389 | 6.493 |
| 60–64 | 5.218 | 6.895 |
| 65–69 | 5.941 | 8.266 |
| 70–74 | 5.427 | 7.978 |
| 75–79 | 2.865 | 4.595 |
| 80–84 | 2.279 | 3.775 |
| 85+ | 1.682 | 3.163 |
- Prosečna starost
- 43,4 muškarci 41,4, žene 45,2
- Muškarci
- 46,3% 96.834
- Žene
- 53,7% 112.218
- Žena na 100 muškaraca
- 115,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 5.488 | 5.060 |
| 5–9 | 5.730 | 5.429 |
| 10–14 | 5.411 | 5.139 |
| 15–19 | 4.654 | 4.360 |
| 20–24 | 4.679 | 4.823 |
| 25–29 | 5.443 | 5.701 |
| 30–34 | 6.180 | 6.929 |
| 35–39 | 7.580 | 8.412 |
| 40–44 | 8.542 | 9.376 |
| 45–49 | 7.840 | 8.781 |
| 50–54 | 6.707 | 7.321 |
| 55–59 | 5.395 | 6.430 |
| 60–64 | 5.122 | 6.807 |
| 65–69 | 5.618 | 7.821 |
| 70–74 | 5.495 | 8.051 |
| 75–79 | 3.109 | 4.988 |
| 80–84 | 2.115 | 3.602 |
| 85+ | 1.726 | 3.188 |
- Prosečna starost
- 43,5 muškarci 41,4, žene 45,3
- Muškarci
- 46,3% 96.333
- Žene
- 53,7% 111.514
- Žena na 100 muškaraca
- 115,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 5.385 | 4.956 |
| 5–9 | 5.737 | 5.375 |
| 10–14 | 5.457 | 5.237 |
| 15–19 | 4.762 | 4.494 |
| 20–24 | 4.678 | 4.680 |
| 25–29 | 5.271 | 5.551 |
| 30–34 | 6.029 | 6.821 |
| 35–39 | 7.236 | 7.995 |
| 40–44 | 8.468 | 9.342 |
| 45–49 | 8.017 | 8.846 |
| 50–54 | 6.887 | 7.611 |
| 55–59 | 5.503 | 6.412 |
| 60–64 | 5.015 | 6.643 |
| 65–69 | 5.226 | 7.305 |
| 70–74 | 5.470 | 8.086 |
| 75–79 | 3.503 | 5.541 |
| 80–84 | 1.919 | 3.408 |
| 85+ | 1.770 | 3.211 |
- Prosečna starost
- 43,6 muškarci 41,5, žene 45,4
- Muškarci
- 46,4% 95.919
- Žene
- 53,6% 110.947
- Žena na 100 muškaraca
- 115,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 5.298 | 4.936 |
| 5–9 | 5.667 | 5.259 |
| 10–14 | 5.473 | 5.310 |
| 15–19 | 4.910 | 4.659 |
| 20–24 | 4.723 | 4.565 |
| 25–29 | 5.050 | 5.395 |
| 30–34 | 5.994 | 6.789 |
| 35–39 | 6.913 | 7.638 |
| 40–44 | 8.320 | 9.194 |
| 45–49 | 8.175 | 8.964 |
| 50–54 | 7.004 | 7.840 |
| 55–59 | 5.684 | 6.432 |
| 60–64 | 4.979 | 6.484 |
| 65–69 | 4.894 | 6.872 |
| 70–74 | 5.335 | 7.960 |
| 75–79 | 3.926 | 6.191 |
| 80–84 | 1.793 | 3.227 |
| 85+ | 1.781 | 3.232 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 85,2% | 89,0% | 178.784 | |
| Jugosloveni | 1,1% | 0,8% | 2.262 | |
| Nisu se izjasnili | 2,4% | 3,3% | 4.941 | |
| Nepoznato | 6,8% | 0,9% | 14.276 |
Grupe ispod 1% (21)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Romi | 0,76% | 1,4% | 1.598 |
| Ostali | 0,76% | 0,7% | 1.592 |
| Rusi | 0,51% | 0,1% | 1.071 |
| Crnogorci | 0,50% | 1,0% | 1.041 |
| Hrvati | 0,47% | 0,8% | 993 |
| Makedonci | 0,36% | 0,6% | 753 |
| Muslimani | 0,25% | 0,4% | 514 |
| Bošnjaci | 0,13% | 0,2% | 270 |
| Slovenci | 0,12% | 0,2% | 259 |
| Goranci | 0,11% | 0,1% | 228 |
| Mađari | 0,11% | 0,2% | 228 |
| Albanci | 0,10% | 0,1% | 207 |
| Regionalna pripadnost | 0,08% | 0,1% | 176 |
| Bugari | 0,06% | 0,1% | 125 |
| Slovaci | 0,06% | 0,1% | 125 |
| Rumuni | 0,04% | 0,0% | 84 |
| Ukrajinci | 0,03% | 0,0% | 72 |
| Rusini | 0,02% | 0,0% | 50 |
| Vlasi | 0,02% | 0,0% | 45 |
| Nemci | 0,02% | 0,0% | 37 |
| Bunjevci | 0,02% | 0,0% | 32 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 80,7% | 84,7% | 169.186 | |
| Nisu vernici | 4,2% | 5,0% | 8.706 | |
| Islamska | 1,3% | 2,0% | 2.788 | |
| Nisu se izjasnili | 3,6% | 5,2% | 7.528 | |
| Nepoznato | 8,0% | 1,0% | 16.834 |
Grupe ispod 1% (7)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Katolička | 0,80% | 1,2% | 1.680 |
| Ostale hrišćanske | 0,70% | 0,4% | 1.459 |
| Agnostici | 0,54% | 0,3% | 1.142 |
| Protestantska | 0,10% | 0,1% | 216 |
| Istočnjačke | 0,06% | 0,1% | 119 |
| Judaistička | 0,03% | 0,0% | 53 |
| Ostale | 0,02% | 0,1% | 52 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 118.396 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, državna korpa i RZS cene
- Prosečna plata
- 185.548 RSD
- Stanovanje mesečno
- 90.244 tražena kirija*
- Sve kroz platu
- 1,12 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: tražena kirija iz oglasa za stan od 50 m², naše računanje. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 101.428
- Prazni i napušteni
- 9,4%
- Pod zakupom
- 9,3%
- Zgrade starije od 1971.
- 20%
- Viša ili visoka škola
- 50,4%
- Bez srednje škole
- 7,8%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 185.548 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 448
- Aktivnih firmi
- 12.076 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 3.809 09/2025
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 332
- Stanovnika po lekaru
- 623
- Zubara
- 37
- Farmaceuta
- 11
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 550 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 20
- Dece u vrtiću
- 10.251 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 70% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 92.305 | 44,0% | 81.518 | 38,0% |
| Penzioneri | 49.084 | 23,4% | 55.743 | 26,0% |
| Deca do 15 godina | 31.990 | 15,3% | 27.839 | 13,0% |
| Učenici i studenti | 15.081 | 7,2% | 19.547 | 9,1% |
| Nezaposleni | 7.762 | 3,7% | 13.982 | 6,5% |
| Domaćinstvo i ostali | 13.541 | 6,5% | 15.877 | 7,4% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 7,8%. Godišnje, PIO fond: 57.462 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 84.009 RSD, 62 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 98,1%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 81,9%
- Prečišćene otpadne vode
- 0,0%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- nema podatka
- Divlje deponije, prijavljene
- 6
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu. Godišnjak daje jedan red za: Vračar, Čukarica, Stari grad, Savski venac, Rakovica, Palilula (Beograd), Novi Beograd, Surčin, Zemun, Zvezdara, Voždovac, Barajevo, Grocka, pa je vrednost zajednička.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 415 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 2.101
- Fiksni, preuzimanje
- 273 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
Poslednje merenje, stanica Beograd Zemun TB, Serbia. World Air Quality Index Project, SEPA. AQI,
Poslednjih 30 dana, stanica Beograd Omladinskih brigada, neverifikovano, do 2026-11-01.23,3 µg/m³ PM2.5
- PM2.5 zimi, izmereno
- 33,5 2024.
- PM2.5 leti, izmereno
- 11,8
- Godišnji prosek
- 20,8
- SO₂, prosek
- 13,5
- Dana PM10 preko 50
- 55
- Emisije SO₂ iz fabrika
- 6 t 2024, pogona: 1
Zvanično Verifikovana merenja SEPA, stanice: Beograd Novi Beograd, Bezanijska kosa, Bg NBg, Omladinskih brigada. Isprekidana linija je 25 µg/m³, godišnja granica u Srbiji. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 395
- Sa poginulima 2025.
- 5
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 9,4 302.648 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 1.415 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 27 od 400 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (28% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 726
- Za imovinu
- 184
- Za život i telo
- 31
- U saobraćaju
- 95
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 9 min 29. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 9 min 8. od 161
- Do Beograda*
- 9 min 5. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 9 min 52. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.